Хамилтън с трета победа за сезона

За Гран при на Испания

Люис Хамилтън спечели Гран при на Испания и записа трета победа от началото на сезона във Формула 1. Британският пилот на „Мерцедес“ завърши с 15,841 секунди пред Макс Верстапен („Ред Бул“), а трети финишира съотборникът му Валтери Ботас.

Нидерландецът стартира отлично от второ място на решетката и затвори Хамилтън в завой номер 1, а зад тях Шарл Льоклер („Ферари“) направи идентична маневра срещу Валтери Ботас („Мерцедес“), който застана на четвърто място. Класирането остана сходно в следващите няколко обиколки и нидерландецът дръпна с над секунда срещу световния шампион, но автомобил по сигурността сгъсти отново колоната. Причина за неговата намеса бе блокирал двигател в болида на Юки Цунода(„Алфа таури“).

След преполовяването на състезанието преднината на Верстапен срещу Хамилтън бе малко над една секунда, а Ботас вече бе далеч пред Льоклер на третото място. Световният шампион обаче реши да влезе за втори път в бокса рано в състезанието, а след изминаването на 44-та обиколка вече беше ясно, че Верстапен се е спрял на стратегия с едно спиране и ще я спазва до самия край. След 2/3 от състезанието той водеше с 22 секунди на Хамилтън, но това не му носеше комфорт пред летящия британец.

Световният шампион настигна бързо Верстапен и го изпревари в 60-ата обиколка, което на практика реши изхода от състезанието и последните шест тура се превърнаха в малка квалификация за място.

Верстапен все пак завъртя най-бърза обиколка и добави една точка към актива си за сбор от 80. Хамилтън е лидер в генералното класиране с 94, а Ботас си върна третото място от Ландо Норис („Макларън“) със сбор от 47 точки.