Люис Хамилтън с "Мерцедес" спечели Гран при на Монако, с което записа 4-ата си победа този сезон в шампионата на Формула 1 и 77-а в кариерата си. Петкратният световен шампион посвети успеха си на починалия през седмицата Ники Лауда, чието име носеше изписано на своя шлем.

Британецът изкара цели 67 от общо 78-те обиколки с едни гуми тип медиум, от които се оплакваше още когато му ги сложиха на болида. Той обаче призна, че за нищо на света не би спрял в бокса, защото още помни как загуби така едно състезание в Монако преди 2 години.

"Състезанието беше едно от най-сложните в кариерата ми, коментира след финала Хамилтън. - Аз се борих направо отчаяно, както се сражаваше Ники Лауда. Той беше много въжен човек за нашия отбор и ни помогна да станем тези, които сме сега. Сигурен съм, че Ники ни е гледал от небесата, а ние се стараехме да запазим концентрация и правихме всичко възможно той да се гордее с нас."

Победителят обърна особено внимание на проблема с гумите си. "Ясно е, че никак не ми се караше със съвършено износени гуми. За последно го правих в Китай през 2007 г., когато бях в "Макларън" и ми оставаха огробно количество обиколки до края. Но сега резултатът е фантастичен! Радвам се, че времето не ме подведе, благодаря на забележителните фенове, надявам се, че не са скучали. Това беше грешен избор, пак го твърдя. Но нито за миг не ми мина през главата да завия и да сменя тези гуми. Две години преди това свърнах към бокса и получих тежък урок, като изпуснах победата. Затова сега рискувах да разбия дори машината, но не да сменям гуми, за да се добера до финала.

Втори се нареди Себастиан Фетел с "Ферари", а трети - Валтери Ботас с "Мерцедес". Това обаче стана, след като Макс Верстапен с "Ред Бул", завършил втори след дълго преследване на Хамилтън, получи своето наказание от 5 секунди. Белгиецът закачи с болида си този на Ботас след първата смяна на гуми в бокса в 13-ата обиколка след като го засече, а после финландецът трябваше да сменя отново заради спукване на гума. Така Верстапен остана четвърти.

Кими Райконен с "Алфа Ромео" завърши своя старт №300 на 17-а позиция. Местният любимец - Шарл Льоклер с "Ферари", първият пилот от Монако, пък отпадна след спукана гума и повреди в 21-ата обиколка за разочарование на феновете си.

Хамилтън е лидер със 136 т. след 6 старта, следван от Ботас със 120 и Фетел с 82.