0

А мериканското управление за контрол на храните и лекарствата предупреди, че гръдните импланти могат да причинят рак, след като многократно са регистрирани подобни случаи, предаде АП.

Американското управление за контрол на храните и лекарствата предупреди, че гръдните импланти могат да причинят рак, след като многократно са регистрирани подобни случаи, предаде АП.

Службата призова лекари, медицински сестри и други здравни работници да следят за появата на лимфом при пациентки с импланти на гърдите и препоръча лабораторни изследвания при съмнение. За първи път регулаторът отправя призив не само към пластичните хирурзи, но и към всички здравни специалисти.

Признаците са поява на оток, подуване и болка в областта на гърдите. Ракът се развива бавно и обикновено първоначално се прави операция за премахване на имплантите.

Американският регулатор официално потвърди връзката между имплантите и рака през 2017 г. Събират се данни в и извън САЩ. През миналата година са докладвани 250 случая на лимфом при пациентки с импланти. Все още се счита, че болестта се развива в редки случаи, тъй като всяка година в САЩ около 400 000 жени си присаждат импланти, а лимфом се развива при една от всеки 3000 - 30 000 от тях.

Повечето от пациентките с лимфом са си присадили някакъв вид имплант. Една пета от жените, подложили се на процедурата, получават усложнения (сърбеж, подуване, болка или разкъсване) и се налага да ги премахват след осем-десет години.

В същото време специалисти от Природонаучния музей в Берлин, Германия, откриха признаци на рак на костите във фосили на костенурка, живяла преди 240 милиона години, съобщи Юрик алърт.

Резултатите от изследването показаха, че този предтеча на съвременните костенурки, който се срещал през триаския период, имал злокачествени туморни образувания върху бедрената кост. По характеристиките си те съответстват на периостален остеосарком у човека.

Въпросният вид тумори обикновено се появява върху повърхността на костите, отличава се с бързото си развитие и рано образува метастази.

През 2016 г. международен изследователски екип под ръководството на учени от университета Витватерсранд в РЮА откри кост от крак със злокачествен тумор на 1,7 милиона години. Туморът бе идентифициран като остеосарком - агресивен рак на костите. Според учените костта е от ранен прародител на човека. Тогава това бе най-древното открито от палеонтолози свидетелство за рак. По думите на учените, находката показва, че раковите болести не се дължат единствено на начина на живот и въздействието на околната среда.