Националният ни ансамбъл по художествена гимнастика ликува с титлата на три обръча и два чифта бухалки във финалите на Световната купа в Беларус.

Преди това грациите, водени от треньора Весела Димитрова спечелиха бронз във финалите на пет топки след като отново съдиите влязоха в центъра на вниманието, давайки еднакви оценки на България и Русия. Така тимът ни в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова си тръгва с общо три медала от Беларус след като в събота грабна сребро в многобоя.

"Златните момичета" бяха безапелационни в изпълнението си на обръчи и бухалки и не оставиха съмнение в превъзходството си. Българките изпълниха последни композицията си и получиха оценка 28,600. Домакините от Беларус взеха среброто с 28,450, а бронзът остана за Украйна с 28,100. Сериозни грешки провалиха рускините в този финал с 23,400 т. и те останаха последни.

Гимнастичките ни изиграха отлично и композицията си на пет топки, не допуснаха сериозни неточности и с оценка 29,450 първоначално поведоха в класирането. "Просто огън", написаха от родната централа. Последва представянето на Русия, за което съдиите дадоха същата оценка - 29,450, но с по-висока оценка за изпълнение - 8,75 срещу 8,65 и така рускините изместиха българките. Нашите момичета имаха по-висока оценка за трудност -  20,800 точки срещу 20,700 на Русия, но трябваше да се задоволят с бронзовите медали.

Оценките предизвикаха множество коментари сред феновете, че отново българският ансамбъл е бил ощетен. Крайният триумф на топки обаче бе за италианките, които с последното изпълнение във финала получиха 29,800 и ликуваха със златото.

Представителката ни в индивидуалната надпревара Боряна Калейн участва в три финала и бе най-близо до медал на топка.

Българката зае четвъртото място на този уред с оценка 22,550 т., а от федерацията определиха изпълнението й като страхотно. Първа и втора се наредиха рускините Дина и Арина Аверини съответно с 23,600 и 23,200, а бронза на топка взе Линой Ашрам от Израел с 22,900.

С малки неточности в изпълнението на бухалки Калейн зае шестото място след като получи оценка 21,650, а на лента допусна повече грешки и остана седма със 17,750. Златото на бухалки отиде отново при Дина Аверина с 23,500. Тя грабна трето злато във финалите на отделните уреди след триумф и на лента с оценка 22,150. Във финала на обръч първото място зае Линой Ашрам с 23,500 точки.