С три бронзови медала се окичиха българските грации от завършилото европейско първенство по художествена гимнастика в Баку (Азер).

Първият медал дойде в отборната надпревара, където участват по три индивидуални състезателки (жени) и ансамбъл за девойки. След много силно състезание на Боряна Калей, Катрин Тасева и Невяна Владинова и 12-о място на девойките след грешки и в двете съчетания, нашите завършиха трети с общ сбор от 202.075 т. Шампионки са рускините (216.225), а втори – представителките на Беларус (206.000).

В шампионата на отделните уреди в неделния ден Боряна Калейн затвърди силното си представяне, като спечели два бронзови медала на съчетанията с топка и с лента. Възпитаничката на Мариана Памукова изпълни с много настроение изключително атрактивната и сложна композиция, поставена върху соул баладата I’m Trouble на Анди Пауъл и Линда Роуан, а оценка от 21.800 точки я качи на почетната стълбичка. Пред нея са двете рускини – шампионка е Арина Аверина с 22.800, а втора е Александра Солдатова с 22.050.

На лента Бубето изпълни много силно съчетанието си, в което пресъздава воин, и получи оценка от 19.750 т. И тук по-високо от нея се качиха само рускини, като този път Дина Аверина е шампионка с 20.400, а Солдатова отново е със сребро с 20.300 т.

"Смятам, че беше едно много силно състезание за мен. Можех да си спестя грешката на обръч, но тя дойде по-скоро от невнимание. Като цяло съм доволна от представянето си. Радващо е, че имам развитие. Чувствам се малко по-осъзната вече и знам, че всичко зависи от мен", коментира в ефира на БНТ Калейн, на която през следващата седмица й предстоят матури за 12 клас, а после и абитуриентски бал.

Останалите ни финалистки Катрин Тасева и Невяна Владинова не успяха да стигнат до медалите. Катрин допусна грешки в изпълненията си и остана 4-а на бухалки с 21.150 т., седма на топка с 19.500 и осма на лента със 17.750.

Невяна Влйадинова, която влезе единствено във финала на обръч, остана четвърта, на 0.250 точки от третата позиция.

„Не съм доволна от финалите, просто днес нещо не ми се получаваше“, не скри разочарованието си Тасева.

Въпреки това президентът на федерацията Илияна Раева даде добра оценка на представянето на тима ни: "Много съм доволна от това, което показваме като качества, възможности, разнообразие, оценки. Вярвам, че вървим по правилния път и ни предстоят още по-големи успехи. Поздравявам Боряна Калейн за едно изключително европейско първенство, което направи, както и Невяна Владинова, и Катрин Тасева. Надявам се Боряна, като видя, че може да печели, да стане още по-силна. Амбициите ни са големи. Основната ни задача за световното първенство е две гимнастички с квоти за олимпиадата", каза Раева.