0

Н яколко от видните интелектуалки и общественички, живели в края на 19-и и първата половина на 20-и век, ще бъдат припомнени с нестандартна експозиция в Регионалния исторически музей – София.

Няколко от видните интелектуалки и общественички, живели в края на 19-и и първата половина на 20-и век, ще бъдат припомнени с нестандартна експозиция в Регионалния исторически музей – София.

Първата част от изложбата „История помежду“ се реализира сред експонати от постоянната колекция и в Централното фоайе на Музея. Откриването е на 13 август (четвъртък) в часовия диапазон от 15.00 до 18.30 ч. при спазване на всички изискващи се противоепидемични мерки.

Първата изложба включва два компонента. Единият – „Жените на София“, разказва истории за видната фамилия Стоянович. Фокусът попада върху четири дами,

чиято съдба се преплита с тази на изтъкнати личности

от епохата. За „Монитор“ Ерина Кръстев – експерт връзки с обществеността на Музея на София, разкри в аванс тяхната самоличност. Те са Мария Стоянович (1860-1925), известна с благотворителната си дейност; Мика Белопопска-Сотирова (1880-1978), играла в дългия си живот значима роля в семейната история; Жана Стоянович (1869-1961), получила солидно образование в Швейцария и в продължение на 32 години обичана преподавателка по френски език в Първа девическа гимназия в столицата (на нея е кръстена потомката й – известната актриса Жана Стоянович); Димитрина Ковачева (1892-1966) – голямата любов на създателя на модерната турска държава Мустафа Кемал Ататюрк, която също се оказва роднина на семейството. Сред видните личности, с които пътят на тези изявени жени се е преплитал, освен Ататюрк, са царица Елеонора Българска (втората съпруга на цар Фердинанд) и княгиня Клементина Бурбон-Орлеанска (неговата майка), издава Ерина Кръстева. Представянето на четирите дами се случва чрез добавянето на нови елементи в три зали от постоянната експозиция, както и в Централното фоайе – специални цели конструкции, съдържащи разказаните истории, снимки, писма, дори тоалети от епохата. Разказите за „Жените на София“ са дело на друг представител на фамилията – популярният тв водещ и сценарист Димитър Стоянович.

През септември към дамската плеяда ще бъде включен и разказ за

Магдалина Станчева – известен софийски археолог

Тя дълги години работи именно в Регионалния исторически музей на София и прави много от разкритията за столицата в исторически и цивилизационен контекст.

„Историята като образ“ (с изложбата „Фрагменти“) е другият компонент от временната експозиция. Той добавя ново съдържание в Централното фоайе на музея. Експонирани са произведения на изкуството на съвременни артисти – инсталации, мултимедия, филми и др., посветени на различни аспекти от историята на София. Участници във „Фрагменти“ са Стела Василева, Наталия Ленц, Ивана Ненчева, Радостин Седевчев, Георги Тенев и Красимир Терзиев. Част от тях са работили по проекти, свързани с периода след 1944 г. Куратор на изложбата е Весела Ножарова. Графичната концепция и изложбеният дизайн са на Калина Димитрова, Наталия Ленц и Ралица Тонева.

„История помежду“ е проект на фондация „Изкуство – дела и документи“. Състои се от две последователни изложби – настоящата през август-септември и втора през октомври-ноември. Те са част от календара на културните събития на Столична община за 2020 г. Първата част на изложбата „История помежду“ гостува на Регионалния исторически музей – София, до 30 септември 2020 г. и се реализира със съдействието на Националния исторически музей.