Голяма победа за България в Ботевград
3

Баскетболистите пречупиха Латвия с две продължения

България постигна изключително трудна първа победа в европейските квалификации по баскетбол, надделявайки със 110:104 след две продължения в Ботевград.

Националният ни тим вече има победа и загуба от Гърця в двата си мача до момента, а Латвия натрупа две поражения в нашата група „Н“.

По-късно играят Босна и Херцеговина и Гърция, които имат по една победа.

Следващите ни мачове от квавификациите за първенството на Стария континент са чак през ноември – гостуване на Босна и домакинство на Гърция.

Българският състав успя да навакса изоставане от 7 точки в последните секунди на редовното време и прати мача в допълнителни 5 минути. Чавдар Костов пропусна два наказателни удара, с които можеше да реши срещата в края на първото продължение и последва второ, което бе успешно за домакините. Натурализираният американец Дий Бост вкара ключова тройка 13 секунди преди края и нашите този път не изпуснаха победата.

Иначе баскетболистите ни, водени от селекционера Росен Барчовски изоставаха с 36:37 точки на почивката след равностойно първо полувреме. Последва по-неубедителна трета част и Латвия дръпна с 63:58 преди четвъртите 10 минути. Станимир Маринов изравни за 85:84 само 3,9 секунди преди финалната сирена и така двубоят отиде в продължение. Там всичко вървеше по план и Чавдар Костов бе фаулира 3,4 секунди преди края при резултат 96:96 точки, но не успя да два пъти при стрелбата си.

Във второто продължение обаче националите не се пречупиха и въпреки, че останаха в по-съкратен състав заради натрупани нарушения успяха да извоюват ценния успех.

Дий Бост приключи с 26 точки и 8 асистенции за победата, а 20 точки добави Чавдар Костов. Станимир Маринов се отчете с 16 точки и 9 борби, а Александър Янев завърши с 14 точки, 5 борби и 4 асистенции. Йордан Минчев също бе много полезен с 11 точки и 7 борби.

За Латвия най-резултатен бе Мартинс Мейерс с 27 точки и 7 борби.