2019 г. със сигурност ще остане като годината на „Ливърпул“. Англичаните триумфираха в може би най-вълнуващото издание в историята на Шампионската лига. Надпреварата ще се запомни с огромен куп от емоции, голямото завръщане на „Аякс“ на европейската сцена, шокиращи обрати и не на последно място изцяло английски финал.

Още елиминационната фаза предложи възхитителни обрати, завръщания, възходи и какво ли още не. „Аякс“ шокира футболна Европа още на 1/8-финалите. Холандците загубиха от „Реал“ (Мадрид) с 2:1 и логиката сочеше, че реваншът на "Сантяго Бернабеу" е по-скоро протоколен. Да, ама не. „Аякс“ сътвори немислимото и разгроми "белия балет" с 4:1 насред Мадрид и с общ резултат 5:3 продължи да мечтае.

„Манчестър Юнайтед“, който поради редица причини бе без основните си футболисти, възкръсна и победи по изключително драматичен начин и дузпа в последната минута ПСЖ с 3:1 в реванша, като преди това бе загубил с 0:2. Мегазвездата Кристиано Роналдо пък изведе „Ювентус“ до велик обрат срещу „Атлетико“ (Мадрид). След 0:2 в испанската столица мнозина отписваха шансовете на „Юве“ да продължи напред, но португалецът не споделяше мнението им. Торинци разгромиха своя съперник с 3:0, като и трите попадения отбеляза Роналдо.

На 1/4-финалите „Тотнъм“ мина през деветте кръга на ада и изхвърли „Манчестър Сити“ от Шампионската лига, след като завърши 3:4 в реванша на "Етихад" и с общ резултат 4:4 елиминира "гражданите" от турнира. Зрителите станаха свидетели на тотално голово зрелище, като за 21 минути бяха отбелязани пет попадения, което е нов рекорд в турнира на богатите.

В епичната полуфинална битка „Ливърпул“ сътвори мегасензация, след като победи „Барселона“ с 4:0, за да се класира за финала. Британците загубиха първата среща на "Камп Ноу" с 0:3 и малко бяха хората, които вярваха в шансовете на тима. Всъщност, възможността на „марсисайдци“ да сътворят такова чудо бе изчислена на едва 4%. Другото последно стъпало към финала в Мадрид също не пропусна да развълнува запалянковците. Лондонският „Тотнъм“ продължи да твори история, след като елиминира „Аякс“ след победа с 3:2 като гост и общ резултат 3:3 от двете срещи. На полувремето холандците имаха комфортна преднина от 2:0, но хеттрик на Лукас Моура през втората част изстреля по най-драматичен начин "шпорите" до първи финал за тях в Шампионската лига. Напук на цялата емоция в елиминационната фаза, финалът между „Тотнъм“ и „Ливърпул“ (0:2) не предложи кой знае колко вълнение сред неутралните фенове. Срещата по-скоро ще се запомни с най-бързо отсъдената дузпа в такава фаза на турнира - в 23-ата секунда.

„Ливърпул“ завърши годината и със спечелването на световното клубно първенство. „Мърсисайдци“ победиха на финала „Фламенго“ с 1:0 и за първи път в клубната си история спечелиха този турнир. До този момент „Ливърпул“ бе участвал в три финала, съответно през 1981, 1984 и 2005 г., но и в трите случая не беше успявал да триумфира с купата. Мениджърът Юрген Клоп се превърна в първия германец, печелил трофея след Отмар Хитцфелд, а голямата звезда на „Ливърпул“ Мохамед Салах заслужи "Златната топка" от световното клубно първенство за най-добър футболист в турнира.

В друг изцяло английски финал „Челси" спечели Лига Европа след победа с 4:1 срещу "Арсенал". За „Челси“ това е пети трофей от европейските клубни турнири и втори в Лига Европа след този през 2013-а. За „Арсенал“ пък това бе пети загубен европейски финал.

В Англия „Манчестър Сити“ направи безпрецедентен "требъл", ставайки шампион и вдигайки двете най-ценни купи на Острова. Тимът на Пеп Гуардиола стана шампион на Висшата лига за втори пореден път. "Гражданите" финишираха само с точка пред големия си конкурент през тази кампания „Ливърпул“.

В Испания „Барселона“ стана шампион за 26-и път. Това е осма титла за „каталунците” през последните 11 кампании.

В Италия „Ювентус“ ликува с титлата за осми пореден път, а в Германия "Байерн“ (Мюнхен) стана шампион за 7-ми пореден път.

На национално ниво Португалия се превърна в първия шампион в турнира Лига на нациите. Това бе дебютното издание на новия турнир на УЕФА, който "мореплавателите" спечелиха след успех с 1:0 над Холандия.

Бразилия за 9-и път стана шампион на Южна Америка, като това е 5-ият случай, в който го прави като домакин на турнира. Това стана факт, след като “Селесао” победи Перу с 3:1 на финала на Копа Америка 2019, игран на легендарния “Маракана”. Така тимът грабна първия си континентален трофей от 2007 г. насам. “Селесао” изостава единствено от Уругвай (15 титли) и Аржентина (14 титли).

„Фламенго" стана шампион в юбилейната 60-а Копа Либертадорес, след като надви с 2:1 "Ривър плейт" в невероятна драма. Минута преди края на мача бразилците изоставаха с 0:1, но с два късни гола на Габриел Барбоса стигнаха до титлата. Така "милионерите" не успяха да станат първият отбор след големия си съперник "Бока хуниорс" (2000 и 2001), който защитава трофея си. Титлата е втора в историята на "Фламенго" след 1981 г. Това беше и втора поява на бразилския тим на финал. "Ривър" остава с четири купи от надпреварата. Бразилия е втората най-успешна нация в Копа Либертадорес с 19 купи, а Аржентина има 25 . Юбилейният финал влезе в историята, като първи който се реши в една среща.

Аржентинецът Лионел Меси спечели Златната топка за рекорден шести път! Нападателят на „Барселона“ вече има една повече от най-големия си конкурент в последните години Кристиано Роналдо. До този момент Меси бе вдигал най-голямото индивидуално отличие във футбола през годините 2009, 2010, 2011, 2012 и 2015. Втори в елитната класация на France Football остана защитникът на „Ливърпул“ Върджил ван Дайк. Той е един от четиримата футболисти на „червените”, които попаднаха в топ 7. На трета позиция се нареди Кристиано Роналдо, който обаче реши да не уважи бляскавата церемония в Париж.

Меси стана победител и в класацията на FIFA The Best. Две награди пък отидоха за „Ливърпул“, като треньор на годината стана Юрген Клоп, а за най-добър вратар бе избран Алисон Бекер. Меган Рапино пък бе посочена като футболистка №1 през годината от FIFA.