Франция победи баскетболния

Франция победи баскетболния "дрийм тийм" на САЩ

Абсолютният фаворит за златния медал в Токио и шампион от последните три Олимпиади САЩ започна със сензационна загуба участието си в олимпийския турнир по баскетбол. Селекцията на Грег Попович отстъпи със 76:83 на Франция.

За американците това е първо поражение на олимпиийски игри от полуфиналите в Атина през 2004 година, когато преклониха глава пред Аржентина. То обаче дойде напълно заслужено, тъй като отборът показа много високомерна игра през второто полувреме и бе надигран от французите.
До почивката САЩ водеше с 45:37, но след това настъпи неочакван срив. Франция пък затегна представянето си в отбрана и подобри стрелбата си от тройката, което обърна хода на срещата.
В третата четвърт играчите на Венсан Коле реализираха 25 точки срещу едва 11 за САЩ и поведоха с 62:56 преди последната четвърт. Добра игра най-вече на Джру Холидей позволи на тима на САЩ да направи обрат със серия от 13:1 точки и да излезе напред с 69:63 само 5:24 минути преди края.
В оставащото време обаче Франция показа страхотен характер, а с най-голямо значение се оказа тройка на Еван Фурние, която изведе "петлите" напред със 76:74 точно минута преди финалната сирена.
Именно Фурние бе над всички за французите с 28 точки. Руди Гобер добави още 14 за победителите, а с 13 завърши Нандо де Коло.
За САЩ шампионът в НБА с Милуоки Бъкс Джру Холидей бе най-резултатен с 18 точки. 12 точки добави Бам Адебайо, Деймиън Лилард реализира 11, а Кевин Дюрант приключи с едва 10 точки.
В другия мач от група "А" Чехия победи Иран с 84:78. За чехите, които водеха в резултата през целия мач, Патрик Ауда вкара 16 точки, а 14 прибави Блейк Шилб.
В група "В" Италия започна с победа с 92:82 над Германия. Италианците загубиха първата четвърт на мача с 22:32, но постепенно набраха инерция. Техният обрат бе завършен в последните 10 минути на мача, които те спечелиха с 24:10.
Симоне Фонтекио вкара 20 точки за италианците, а Данило Галинари и Стефано Тонут добавиха по 18. За Германия Маодо Ло бе над всички с 24 точки.
В последния мач, игран в днешния ден в мъжкия турнир по баскетбол, Австралия победи Нигерия с 84:67. Нигерийците поддържаха темпо само в първата четвърт, която завърши 23:23, но след това опитният отбор на "озитата" наложи волята си. Гардът Пати Милс вкара 25 точки за Австралия, а Ник Кай добави 12. За Нигерия Оби Емегано завърши с 12 точки.
В понеделник са мачовете от група "С" - Аржентина срещу Словения и Япония срещу световния шампион Испания.