Роже Федерер счупи поредния си рекорд, като изигра своя мач №400 в турнирите от Големия шлем - никой при можете и жените не е стигал до тази бройка. Той отбеляза този юбилей с убедителна победа на "Ролан Гарос над 20-годишния норвежец Каспер Рууд, като го надигра с 6:3, 6:1, 7:6(8).

В третия сет швейцарецът, №3 в основната схема, водеше с 6:4, допусна Рууд да му дръпне със 7:6, но след два аса и къса забивка от високо сложи край на двубоя. С това си осигури за 14-и път място на 1/8-финала в турнира и стана вторият по възраст при мъжете, който го е правил - на 37 години и 305 дни. Първият остава Никола Пиетранджели през 1972 г., на 38 години и 267 дни. Следващият съперник на Федерер е победителят от мача Никола Маю - Леонардо Майер.

Каролина Плишкова, №2 в схемата при жените, пък отпадна изненадващо в третия кръг след загуба с 3:6, 3:6 от Петра Мартич. Хърватката, №31 направи пробиви в 7-ия и 9-ия гейм в първия сет и поведе с 1:0. В 8-ия гейм на втората част 28-годишната Мартич спечели подаването на фаворитката, дръпна с 5:3 и сервира успешно за спечелване на мача, с което стигна за първи път до 4-ия кръг. Петра Мартич срещу Кая Канепи (Ест) или Вероника Кудерметова (Рус) в него.

Даниела Димитрова пък отпадна в решителния втори кръг от квалификациите при девойките. Тя загуби от поставената под №15 в пресявките Мелания Делай (Ит) с 3:6, 0:6 за 86 минути. Даниела проби за 3:2 в първия гейм, но после Делай взе десет поредни гейма, за да триумфира. При юношите Адриан Андреев стартира директно от основната схема, в която е поставен под №2.

По темата: тенис Ролан Гарос