Наказателната акция на „Аякс“ в Шампионската лига продължава с пълна сила. След като досега холандският гранд взе скалповете на „Реал“ (М) и „Ювентус“, към компанията на елиминираните е на път да се присъедини и „Тотнъм“.

„Шпорите“ не успяха да удържат гостите в Лондон и паднаха след попадения на правещия фурор този сезон Дони ван де Беек. „Аякс“ се размина с втори гол, след като удар на Давид Нерес срещна страничната греда, но въпреки това е на крачка от мечтания финал.

Нещо повече – победата на амстердамци привлече рекордна телевизионна аудитория за клубен футболен мач в Холандия. Около 4,1 милиона холандци са гледали успеха, показват данните. Предишният рекорд за клубен футболен мач по местна телевизия бе за срещата между ПСВ “Айндховен” и “Милан” на полуфиналите през 2005 година. Постижението е далеч от рекорда за най-гледан футболен мач в Холандия. Той принадлежи на националния отбор в двубоя срещу Аржентина от полуфиналите на световното първенство през 2010 година, когато близо 9 милиона от 17-милионното население на страната гледа как "лалетата" спечелиха с дузпи и се класираха за финала.

След успеха треньорът на „Аякс“ Ерик Тен Хаг не спести суперлативи за представянето на футболистите.

"Блестяща вечер и страхотен резултат. Да спечелиш, без да допуснеш гол като гост, е фантастично постижение в Шампионската лига. „Аякс“ винаги играе по един и същи начин, това е нашата философия и няма значение дали сме гости или домакини“, сподели спецът.

Колегата му в „Тотнъм“ Маурисио Почетино обаче отказа да развее бялото знаме. „Признавам си, че сбърках с тактиката. Аз нося отговорност като треньор. Въпреки този резултат обаче сме живи и имаме шансове, не бързайте да ни отписвате“, заяви Почетино.