Звездата ни при мъжете и петкратен европейски шампион Даниел Асенов спечели за втори път в кариерата си купа "Странджа", след като международното жури на 70-ото юбилейно издание на турнира в зала "София" избра именно него за номер 1 на надпреварата.

Тайсъна спечели турнира в категория до 52 кг по-рано през деня, като може да бъде много горд от втората си купа, защото първи подгласник му стана действащият световен и европейски шампион до 75 кг Александър Кижняк от Украйна. Втори подгласник е американецът Ричард Торес-младши, който победи във финала при най-тежките Петър Белберов. Трофеите връчи президентът на БФ Бокс Красимир Инински.

Припомняме, че по-рано през деня купа "Странджа" при жените също спечели българка - Станимира Петрова, която грабна златото при 57-килограмовите и вече е трикратна носителка на едноименната купа.

Във финала при 52-килограмовите мъже Даниел Асенов срази с 4:1 съдийски гласа представителя на Узбекистан Худойназар Файзов – 30:27, 30:27, 29:28, 29:28, 28:29.

Опонентът на Тайсъна, който елиминира Тинко Банабаков в първия кръг, е смятан за изгряваща звезда на бокса в родината си.

В последния мач от турнира Петър Белберов загуби финала в свръхтежка категория (+91 кг) пред многобройната и неспираща да го подкрепя публика. Българинът отстъпи с единодушно съдийско решение на младия и прогресиращ американец Ричард Торес-младши – 26:30, 27:30, 27:30, 27:30, 27:30, чийто по-агресивен подход явно повече се хареса на съдиите.

По време на финалите със специални плакети бяха наградени бившите носители на купа "Странджа", сред които кубинеца Армандо Мартинес и американката Стейша Сътълс. Аплодисментите на публиката получиха и българските легенди Цачо Андрейковски, Ивайло Маринов, Петър Лесов, Емил Чупренски, Даниел Петров, Свилен Русинов, Детелин Далаклиев и много други.