ЦСКА взима дербитата пред Сектор Г

Жребият, който хвърля съдията преди всеки мач е нещо, на което малко хора обръщат внимание. За много футболисти обаче той хич не е без значение. Особено за по-суеверните от тях.

А пък на вратарите въобще не им е безразлично дали първото полувреме слънцето ще им блести в очите или пък това ще стане в решителната втора част. Или пък дали то няма да се скрие след почивката. Вятърът, когато го има, също не е фактор, който трябва да се подценява. Останалото разбира се е фатализъм. Но пък има хора, които вярват в него.

Прави впечатление, че в последните 30 години, капитаните на двата отбора явно искат и избират през второто полувреме отборите им да нападат към вратата, зад която са разположени техните фенове. Може би го правят, за да бъде по-лесно да стигнат до тях и да отпразнуват някой решителен гол. Защото е нормално всичко да се реши след почивката.

В 70-те издания на сблъсъците между „сини“ и „червени“ за първенство от 1989 година насам, в цели 46 (малко над 65%) Левски атакуваше след почивката към Сектор „Б“, а ЦСКА към „Г“. Статистиката показва, че при такава воля на жребия и при такъв избор на спечелилия капитан, по-щастливи са „армейците“. Като цяло в тези 70 мача двата отбора постигнаха по 25 победи за първенство, а 20 мача завършиха наравно. Само 5 от своите 25 победи обаче „червените“ постигнаха когато през второто полувреме нападаха към синята агитка. В останалите 80% от триумфалните си мачове във вторите 45 минути, те атакуваха към своите фенове.

При Левски победите са по-равномерно разпределени, но безспорно за „сините“ по-хубавите спомени от това дерби идват когато през първото полувреме атакуват към Сектор „Б“. Така беше и при най-голямата им победа над ЦСКА – със 7:1 на 23 септември 1994 година. При своя най-изразителен успех пък и „червените“ атакуваха след почивката към своите ултраси. На 1 октомври 1989 година, Христо Стоичков вкара четирите си гола за разгрома над вечния съперник с 5:0 през второто полувреме когато ЦСКА атакуваше към Сектор „Г“.

Ако оставим настрана победите, а се вгледаме в това което ги носи – головете, ще видим, че явно двата отбора търсят по-настървено попаденията когато атакуват към чуждата агитка. При Левски малко над 48% от головете срещу ЦСКА са вкарани във вратата откъм Сектор „Б“ и малко под 52% - пред чуждата агитка. При „червените“ нещата са сходни – 53,33% от головете са видени по-отблизо от привържениците на „сините“, а 47% са били пред собствените ултраси. Иначе като цяло попаденията в последните 30 години влизат почти по равно в двете врати – 85 в тази откъм езерото „Ариана“ и 88 в противоположната.

Ако трябва да обобщим или дадем съвет на двамата капитани какво да избират ако монетата им даде този шанс, то можем да кажем, че Занев трябва да поиска след почивката ЦСКА да напада към своята агитка. От другата страна, ако Живко Миланов или Иван Горанов спечелят, те трябва да пожелаят „сините“ да атакуват до почивката към своята агитка, а след паузата – към езерото „Ариана“.