Българският национален отбор по футбол най-накрая спря своята черна серия без победа. След 12 мача "лъвовете" сториха това с престижна и историческа победа над Чехия с 1:0.

Единственото попадение беше дело на Васил Божиков в 56-ата минута. Той прониза с глава вратаря на гостите след пряк свободен удар, изпълнен перфектно от Кирил Десподов.

Успехът е първи на "трикольорите" срещу този противник в историята, а той дойде в последния мач на капитана на българите Ивелин Попов. 32-годишният футболист носи националната фланелка за последен 90-и път в своята кариера, в които се разписа 16 пъти. Освен това победата бе постигната дойде на знаковата за българския футбол дата 17 ноември и е първа за този състав от октомври миналата година. Тя обаче бе видяна от малко на брой българска публика, съставено от деца от школите, заради наказанието, наложено ни след расистките истъпления в мача с Англия.

Така националите ни се изкачиха на четвърто място в крайното класиране на група "А", след като бяха последни в групата преди последните срещи. "Лъвовете" завършиха кампанията с актив от 6 точки, като на дъното остана Черна гора с 3 точки, докато чехите, които вече си бяха гарантирали класирането на Евро 2020, останаха втори с 15 точки. Англия, който се справи с 4:0 с Косово, е първи в класирането.

Селекционерът Георги Дермендиев и вратарят Георги Георгиев направиха успешеш официален дебют в националния отбор. Специалистът сега има невероятната възможност в двама мача да класира България за трети път в нашата история на европейско първенство. Първо на 22 ноември "лъвовете" ще разберат своите противници в баражите от Лигата на нациите, които ще се играят на 26 март. Вижте тук възможните варианти за съперници.