Женският национален отбор по волейбол на България бе близо до фантастичен успех над домакина на олимпийската квалификация САЩ. Българките обаче не успяха да поднесат изненада в група С и загубиха от класния американски тим в Шрийвпорт с 2:3 (25:21, 21:25, 25:21, 20:25, 10:15).

Двубоят предложи изключителна драма за близо 3000 зрители в зала "Сенчъри Линк Сентър". Родните националки показаха страхотен дух и спечелиха първия гейм. Домакините изравниха, но нашите отново взеха аванс в третия гейм. Притиснати до стената американките демонстрираха класата си и стигнаха до тайбрек, с който спечелиха. Най-резултатна за българския тим беше Елица Василева с 24 точки (2 блока и 43% ефективност в атака). За американките Джордън Ларсън реализира 23 точки (3 блока, 2 аса и 49% ефективност в атака) за победата.

България заема второто място във временното класиране с 1 победа, 1 загуба и 4 точки. В първата си среща в Шрийвпорт, националките победиха Аржентина с 3:1 гейма. Начело в групата е САЩ с 2 победи от 2 мача и 5 точки. Само победителят в турнира ще се класира директно за Олимпиадата в Токио.

В последния мач за България на турнира волейболистките ни срещат Казахстан. Двубоят е тази нощ. Американките пък играят с Аржентина.

Селекционерът Иван Петков изрази съжалението си за пропуснатия шанс за успех над силния американски отбор. "Бяхме много близо до успех, но разликата е в малките неща. Трябва да работим и да продължаваме да се усъвършенстваме. Имаме добро бъдеще, тъй като съставът ни е много млад", коментира Петков и добави: "Благодаря на моите състезателки за играта им в този мач. Те показаха много добър волейбол, особено в защита и нападение."

Капитанът на България Елица Василева сподели, че опитът на американките е бил решаващ. "Разликата беше в четвъртия гейм, след като водехме с 2:1 в резултата. Опитът на нашите съпернички беше основната разлика", каза Василева.

Легендата Карч Кирали, който е начело на САЩ, похвали българките и по-специално Елица Василева. "Знаехме, че е много добра волейболистка, а изигра и много силен мач. Отне ни известно време, но в крайна сметка започнахме да измисляме нещата. Беше доста трудно и бяхме изтласкани до ръба на загубата, заяви Кирали.