Ботас спечели в Турция, Верстапен поведе в класирането  (ОБНОВЕНА)

Ботас спечели в Турция, Верстапен поведе в класирането (ОБНОВЕНА)

Финландският пилот на "Мерцедес" Валтери Ботас спечели Гран при на Турция, 16-и кръг на сезона във Формула 1. Ботас пресече финалната линия пред пилота на "Ред Бул" Макс Верстапен, а трети завърши Серхио Перес, също с "Ред Бул".

Това е първа победа на финландеца за сезона, като последният му успех бе в Русия през миналия септември. "Хаха, йес!", привикна се Ботас след 10-ата си победа във Формула 1, която е много важна за него след разочароващия първи сезон с "Мерцедес". Освен всичко Ботас спечели и допълнителна точка за най-бърза обиколка на дългата 5,3 километра писта.

Благодарение на второто си място и спечелените 18 точки пък Макс Верстапен изпревари с 6 точки световния шампион Люис Хамилтън в генералното класиране при пилотите. До края на сезона има още 6 състезания, като битката между двамата обещава да държи в напрежение до самия край и финала в Абу Даби.

Хамилтън завърши на пета позиция, след като тръгна 11-и заради наказание с 10 места за четвърта смяна на мотора през сезона. Британецът обаче загуби ценни точки, защото малко преди края бе трети, но се наложи да влезе късно с бокса за смяна на гуми и бе изпреварен както от Перес, така и от Шарл Льоклер, който завърши четвърти.

Карлос Сайнс-младши тръгна от дъното на класирането, но успя да спечели цели 11 позиции и завърши на 8-о място със своето "Ферари", а австралиецът Ланс Строл е девети с "Астън Мартин", а последният в зоната на точките стана пилотът на "Алпин" Естебан Окон.

Следващото състезание от календара е Гран при на САЩ в Тексас на 24 октомври.