Ботас ликува в Сочи след наказание на Хамилтън

Световният шампион не успя да изравни рекорда на Шумахер

Пилотът на "Мерцедес" Валтери Ботас спечели състезанието за Гран При на Сочи във Формула 1, като се възползва по най-добрия начин от наказанието на съотборника му Люис Хамилтън.

Успехът бе втори за сезона и общо девети за 31-годишния финландец, който си върна второто място в генералното класиране след Хамилтън. Втори в Сочи финишира Макс Верстапен с "Ред Бул" на +7.729 сек., който е трети в общото подреждане.

Световният шампион завърши трети на +22.729 и не успя да изравни рекорда за брой победи на легендарния Михаел Шумахер (91). Хамилтън, който тръгна първи, получи две

наказания от по 5 секунди за нерегламентирани тренировъчни стартове

в обиколката за излизане на стартовата решетка.

Победата бе седма поредна за "Мерцедес", а състезанието беше белязано от старт №322 на Кими Райконен, който изравни лидера в тази класация Рубенс Барикело. Себастиан Фетел от "Ферари" пък записа старт №250 в кариерата си, но остана 13-ти

Ботас атакува още на старта и изпревари Верстапен. Назад в колоната станаха два инцидента, които извадиха от надпреварата Карлос Сайнс и Ланс Строл, а на пистата излезе на кола за сигурност. Люис дръпна на около секунда пред Валтери, когато дойде решението на рейс контрола за санкцията. "Това са глупости. Къде го пише в правилата? Всичко, за да ме забавят… Но добре", бе реакцията на британеца.

Наказанието на Люис означава, че вече има 10 наказателни точки в рамките на последните 12 месеца и при още едно провинение ще бъде лишен от старт в състезание. Хамилтън

няма право на грешка до 27 ноември

или в противен случай ще получи историческата санкция.

Десетката в Сочи допълниха Серхио Перес, Даниел Рикардо, Шарл Льоклер, Естебан Окон, Даниел Квят, Пиер Гасли и Александър Албон.

В същото време Международната федерация по автомобилизъм - ФИА обяви, че ще затегне правилата си около облеклото на пилотите във Формула 1, а причината е отново Хамилтън, който обикаля около бокса с тениски, с политически послания. Това важи както за подиума, така и за ексклузивните интервюта след състезанията.