Боряна Калейн с пълен комплект медали в Бърно (ОБНОВЕНА)

Гимнастичката даде заявка за силна олимпийска година

Боряна Калейн спечели пълен комплект медали от Гран при турнира по художествена гимнастика в чешкия град Бърно, който се проведе въпреки усложнената ситуация в Европа. 19-годишната гимнастичка допусна някои сериозни грешки, но показа добра игра, трудни и стилни композиции. Калейн се пребори за бронз в многобоя със сбор от 87,350 точки, с което си осигури участие във финалите на всички четири уреда.

Там грацията спечели златен медал във финала на бухалки, след като изигра много силно съчетание, за което получи оценка от 23,150 т. Във финала на лента Боряна взе сребро с 21,100. На обръч българката бе оценена с 21,600 и се нареди четвърта, а на топка направи две изпускания и получи 20,750, заемайки пето място.

"Добър старт на Боряна, който носи сериозни надежди за олимпийската година. Това е първото й официално състезание, но не означава, че грешките трябва да са оправдани. Напротив. Въпреки това, след тези грешки оценките й казват всичко", коментира президентът на българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева.

В многобоя Боряна Калейн изигра отлични съчетания на бухалки и лента, но грешките на обръч и топка, я лишиха от по-предно класиране. На бухалки националката показа новата си програма за 2020 г. и бе оценена с 24,200, а на лента с 21,700 след отлично изиграване. Състезателката на треньора Марияна Памукова изпусна топката извън терена и взе резервен уред, за което получи 21,300. На обръч българката пак имаше гонене на уреда извън терена и бе оценена с 20,150.

Победителка в многобоя стана Алина Харнаско (Беларус) с 89,950 точки, а втора е Кристина Погранична (Украйна) с 87,450.

"Ако Боряна не беше изпуснала и не беше направила такива грешки на двете първи съчетания, щеше да бъде лидер в многобоя без проблем. Всяка година сме все по-силни. Беше дълъг и труден процес. Боряна загатна за какво иде реч. Да се надяваме, че другите български гимнастички и треньори от националния отбор са гледали и са се убедили в думите ми", заяви още Раева по повод първото международно състезание за годината.

Два други големи турнира бяха засегнати от разпространението на коронавируса. Гран при състезанието в испанския град Марбея от 13 до 15 март бе отложено за неопределено време. Българките пропускат и Световната купа в Пезаро, Италия през април.