Най-добрите ни борци няма да участват на Европейските олимпийски игри, които ще се проведат за втори път в историята в столицата на Беларус от 23 до 28 юни.

„Приоритетите ни са световното първенство и олимпийските квоти за Токио 2020, затова ще пуснем по-млади състезатели в Минск. Запознали сме с това и министъра на спорта Красен Кралев и срещаме подкрепа“, заяви президентът на федерацията по борба Христо Маринов.

Той даде отлична оценка за представянето на състезателите на завършилото европейско в Букурещ, от което жените се прибраха с 2 титли и 2 сребърни медала, а класиците взеха сребро и бронз.

„Спечелихме за пръв път отборната купа за второ място в Европа, но по-радостен съм, че имахме възможности и за още медали“, сподели треньорът на жените Петър Касабов.

Той допълни, че почивката за състезателките вече е свършила и те започват усилена подготовка за световното в Нурсултан (15-22 септември). Там ще се раздават първите олимпийски квоти за Токио, до които ще стигнат първите петима в категория. София ще бъде домакин на последната, световна квалификация в началото на май догодина.

Касабов повежда разширен състав от 12 момичета на лагер в Япония от 3 май, после ще имат подготовка и на Белмекен.

Биляна Дудова, която в Букурещ спечели третата си евротитла в трета различна категория – до 59 кг, сподели, че ще се концентрира в по-долната до 57 кг. „Мечтата ми е да стана световна шампионка“, сподели Дудова.

Наставникът на класиците Армен Назарян обяви, че ще търси да засили конкуренцията в състава, като за световното ще се завърне и опитният Иво Ангелов.

„В свободния стил върви смяна на поколенията и трябва да я преболедуваме“, призна изпълнителният директор на федерацията Валентин Райчев. Момчетата на старши треньора Валентин Ангелов не успяха да стигнат до медалите на европейското, като най-близо бе Георги Вангелов, който остана пети в кат. до 57 кг.