"Барса" взе литовска легенда за треньор

Литовецът Шарунас Ясикевичус бе назначен за старши треньор на баскетболния „Барселона“, сбъдвайки мечтата на феновете на каталунците да видят легендарния бивш баскетболист начело на тима.

44-годишният специалист подписа договор до 2023 година.

Ясикевичус е бивш състезател на „Барселона“, като носеше екипа на испанския гранд в продължение на 4 сезона при общо два престоя. Той наследява на поста Светислав Пешич, под чието ръководство тази седмица „Барса“ не успя да спечели титлата в местния шампионат. Воденият от Пешич състав загуби от „Баскония“ във финала.

За последно Шарунас Ясикевичус бе начело на отбора на „Жалгирис“ като за пет години спечели пет пъти първенството на Литва и изведе тима до трето място в Евролига през сезон 2017/18, въпреки че литовците бяха с най-ниския бюджет от всички 16 участващи отбора.

Като играч на „Барселона“ Ясикевичус триумфира в Евролигата през 2003 година, вдигна две титли на Испания и три път спечели Купата на страната.

„Опитахме се да задържим Шарунас, но срещнахме невероятна конкуренция. С него начело, ние постигнахме изключителен напредък“, обявиха от лагера на „Жалгирис“ за раздялата.