"Барса" измъкна победата над "Билбао" и излезе начело

Шампионът на Испания "Барселона" временно си върна водачеството в Ла Лига след домакинска победа с 1:0 над "Атлетик Билбао" в среща от 31-ия кръг. Успехът не дойде лесно, а герой бе Иван Ракитич, който вкара победния гол в 71-ата минута.

Каталунците временно водят с три точки пред "Реал" (Мадрид), който тази вечер посреща "Майорка".

Кике Сетиен заложи на звездното си нападателно трио Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман.

Двубоят пред празните трибуни на "Камп Ноу" започна с две ситуации пред двете врати.  "Лъвовете" нерядко прилагаха много висока преса и затрудняваха домакините. В 13-ата минута "червено-белите" организираха бърза акция, завършена с неточен изстрел от Иняки Уилиямс. Две минути по-късно Луис Суарес напредна фронтално, имаше опции вляво и вдясно, но предпочете да шутира от 20 метра - вратарят Унай Симон плонжира и улови.

В 23-ата Жерард Пике остана на земята в наказателното поле, после върната назад топката, но чудесната ситуация не завърши с удар. Минута по-късно Меси подаде вляво за Луис Суарес, който от аутлинията пусна топка зад гърба на вратаря, но нямаше кой да я насочи към вратата.  В 33-ата Клеман Лангле падна в наказателното поле след задържане от Оскар де Маркос, но съдията прецени, че това не е достатъчно за дузпа.

Каталунският тим притисна воя съперник, но трудно стигаше до удари. В 62-рата минута Меси центрира от пряк свободен удар към далечната греда, където Артуро Видал се размина с топката, притиснат от Микел Весга.

Усърдният натиск на "синьо-червените" даде резултат в 71-ата минута. Меси центрира на втора греда за Артуро Видал, който от чудесна позиция прсто върна топката в наказателното поле. Домакините задържаха топката, Меси с помощта и на рикошет намери включилия се Иван Ракитич, който отблизо разстреля вратаря за 1:0.

В 80-ата "десетката" на Барселона успя да финтира двама бранители в наказателното поле и завъртя топката по диагонала. Мъничко не му достигна, за да порази вратата на "лъвовете". Гостите от Страната на баските пропуснаха идеална възможност в 84-ата минута. Микел Баленсиага центрира отляво, Тер Стеген излезе неразчетено, но Раул Гарсия не очакваше топка пред празната врата.

В 94-ата "Лос кулес" чудесно се измъкнаха от пресата, Видал изведе Жорди Алба отляво. Левият бек центрира именно за чилиеца в наказателното поле, като посрещна топката от въздуха, но стреля в тялото на вратаря. При добавката Ансу Фати нацели греда отблизо и в крайна сметка Барса спечели с 1:0.