"Байерн" (Мюнхен) спечели Суперкупата на Европа

Носителят на трофея в Шампионската лига "Байерн" (Мюнхен) спечели и Суперкупата на Европа. Баварците победиха драматично "Севиля"  с 2-1 след продължения на "Пушкаш Арена" в унгарската столица Будапеща. Така германците стигнаха до този трофей за втори път в историята си.

На прекрасното съоръжение в Будапеща бяха допуснати фенове, които разбира се трябваше да спазват социална дистанция помежду си.

Иван Ракитич ознаменува своята среща №150 за "Севиля", спечелвайки дузпа в 11-ата минута. Доскорошният играч на "Барселона" бе фаулиран от Дейвид Алаба, а с изпълнението от единадесет метра се нагърби Лукас Окампос. Аржентинецът прати Мануел Нойер в обратния ъгъл и откри резултата. В 34-ата минута Леон Горецка изравни - 1:1 след асистенция от страна на Роберт Левандовски.

Гол на Люк де Йонг в последвалата атака бе отменен заради засада, а полувремето дойде при резултат 1:1. "Байерн" също изпита на свой гръб нещо подобно в 51-ата минута, когато феноменална комбинация между Левандовски и Мюлер завърши с гол, който обаче не бе зачетен. Лерой Сане центрира към Левандовски, той свали с глава към Мюлер, който му върна топката и той я прати в мрежата.

Втори гол на европейските клубни шампиони бе отменен след по-малко от десет минути - в 63-ата. Тогава Сане отбеляза, но фаул на Левандовски принуди съдията да отметни и този гол

Юсуф Ен-Несири пропиля най-чистата възможност на андалусийците през второто полувреме. В 87-ата минута капитанът Хесус Навас го изведе сам срещу Мануел Нойер, но той стреля в обсега на вратаря и пропусна да реши всичко няколко минути преди изтичането на редовното време.

В продълженията Хави Мартинес се превърна в герой и златна резерва за "Байерн". Испанецът отбеляза с глава броени минути след появяването си в игра. Алаба шутира, а топката се озова близо до Мартинес, който отбеляза с глава - 2:1 за "Байерн".

Треньорът на "Байерн"  Ханс-Дитер Флик заяви, че понякога футболът пише подобни красиви истории, като тази на Хави Мартинес, който отбеляза победния гол в мача в продълженията.

"Хави отбелза победния гол. Понякога футболът пише подобни истории, а тази е много красива. В сряда имаше информации, че той е пред трансфер в "Атлетик" (Билбао), а сега отбеляза победен гол", заяви Флик.

"Трябваха ни 15 минути, за да влезем в мача. Хареса ми как отборът не спря да се бори и показа дух, за да стигне до успеха. Играчите ми трябваше да преминат прага на болката, за да спечелят", допълни още специалистът.

Треньорът на "Севиля" Юлен Лопетеги коментира, че подобни поражения винаги болят. Все пак специалистът похвали своите играчи, че са били равностойни на най-добрия отбор в Европа. "Винаги боли, когато губиш във финал, особено когато си имал шансове да победиш. На моменти бяхме притиснати, но в същото време и ние успяхме да ги нараним. Победният гол за съперника дойде точно когато най-малко го очаквахме. Ние тренираме едва от 12 дни, но въпреки това стояхме напълно равностойно на най-добрия отбор в Европа и докарахме мача до продължения. Това е повече от много други, които са се изправяли срещу "Байерн", заяви Лопетеги.