Атлетите ни останаха пети на европейското (ОБЗОР)

Литовка надскочи Мирела в Стара Загора

Голямата атракция на втория състезателен ден от европейското отборно първенство (втора лига) по лека атлетика в Стара Загора бе скокът на височина при жените. В него първото място драматично измъкна еврошампионката в зала от 2017-а Айрине Палшите (Литва).

Тя преодоля от третия опит 193 см. В първия си старт на българска земя за 2021-ва и втори за сезона Мирела Демирева завърши втора с личен рекорд за годината от 191 см. До 193 см българката водеше, защото бе преодоляла от първи опит всичките си височини, а латвийката имаше един фаул. С много късмет обаче Палшите успя да преодолее 193 см от трети опит, а Демирева не успя.

„Радвам се, че съм си вкъщи и скачам. Съжалявам, че не победих, но и това го има в спорта. Продължавам напред", заяви след финала Мирела.

Очакваното с голям интерес бягане на Ивет Лалова на 200 м снощи не се състоя. Топ атлетката ни бяга в събота в щафетата на 4 х 100 м. Въпреки че не почувства болки в сухожилието, което лекува близо месец, красавицата реши да не стартира в неделя, за да не рискува излишно. Вместо нея на 200 м бяга Инна Ефтимова, която завърши втора с 23,67 сек. Очаквано Митко Ценов спечели с лекота бягането на 3000 м с препятствия с 8:33,80 мин., но остана на 7 секунди от норматива за Токио. Той все пак има голям шанс да вземе квота по ранглиста или още идния уикенд на Балканиадата в Белград.

Георги Цонов започна с 2 фаула на троен скок, но с 16,35 м в последния четвърти опит спечели първото място. С личен рекорд от 13,86 сек. победата на 110 м с препятствия взе Станислав Станков. Призовото трето място на овчарски скок зае Евгени Енев (5,10 м). За първи път шампионат от този ранг в България бе излъчен пряко в интернет и то благодарение на подкрепата на А1, които предоставиха на организаторите изключително силен интернет.

В крайното класиране България остана на пето място и за следващото издание отново ще е във втора лига. Първите 3 – Унгария, Дания и Словения, се качват в първа лига. От трета във втора идват победителите от Сърбия, вторите Кипър, както и изпадащите от първа – Румъния, Естония и Ирландия.