Българската състезателка Анна Келман е носителка на големия приз „Царица Маргарита‘2019“ в 27-мото издание на Международния турнир по художествена гимнастика във Варна.

16-годишната грация от варненския клуб „Чар – ДКС“ с личен треньор Дарина Кирякова спечели многобоя на Международната федерация по гимнастика при жените, след като изигра силно композициите си с бухалки, лента, обръч и топка и оглави класирането. Среброто и бронза в многобоя останаха за румънката Дениса Стоян и Йелизавета Лузан от Азербайджан.

Миналата година Келман игра за националния отбор при девойките на същия турнир и спечели сребърните отличия в многобоя и на обръч. Много интересна и оспорвана бе надпреварата при девойките-старша възраст в турнира на ФИГ, тъй като за тях турнирът „Царица Маргарита“ бе последна проверка преди Първото Световно младежко първенство в Москва от 19 до 21 юли.

Състезанието във Варна е по същия формат като в руската столица, а зрителите в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна аплодираха българските момичета, които впечатлиха с отлична подготовка, оригинални композиции и технически умения.

Ева Брезалиева представи композицията си с въже, Катрин Цонева с топка, Стилиана Николова с бухалки, а Валерия Ватова - с лента. Оценките им формираха индивидуалния отборен многобой, в който българките заеха второ място. Първи са момичетата от Израел, а бронза остана за германките. Тук се състезаваха 36 момичета от 16 държави.

Състезанието при ансамблите в многобоя при девойките спечелиха българските момичета в състав Жанина Георгиева, Яна Момчилова, Моника Заркова, Александра Кьосева, Маргарита Василева и Карина Димитрова, които изпревариха ансамблите на Германия и Грузия.

Доня Маргарита, която е патрон на международния турнир по художествена гимнастика във Варна, връчи наградите на най-добрите. Съпругата на Симеон Сакскобургготски отличи със златото носителката на големия приз Анна Келман и българския ансамбъл девойки, който спечели многобоя в турнира на ФИГ.

В церемонията по награждаване се включиха още Анелия Атанасова- създател и организатор на турнира и Деспа Кателиева - първата Световна шампионка по художествена гимнастика на Варна.

В неделя надпреварата продължи с индивидуално и ансамблово с участието на гимнастички от 23 държави. Състезанието е паралелно в клубния турнир и в турнира по ФИГ, който ще излъчи призьорките в шампионата на отделните уреди.