Американката Филикс взе квота за пета олимпиада

Шесткратната олимпийска шампионка Алисън Филикс ще участва на пета поредна олимпиада, след като завърши втора на 400 метра по време на американския шампионат по лека атлетика в Юджийн (Орегон), който е и олимпийска квалификация за Токио. 35-годишният Филикс финишира за 50,02 секунди.

Победителка стана Куанера Хейс с 49,78 секунди, а Уейдлин Джонатас беше трета на 50,03.

Филикс има шест златни и три сребърни медала от олимпийски игри в кариерата си, както и 12 титли от световни първенства по лека атлетика.

"Беше борба да стигна до тук, но това е нещото, което знам как да направя - да се боря. Просто исках да използвам опита си. Да участваш на пета олимпиада е толкова специално", заяви американката.

Трейвон Бромел спечели спринта на 100 метра при мъжете с 9,80 секунди и също се класира за Токио 2020. Рони Бейкър финишира втори на 9,85 секунди, а Фред Кърли зае третото място с 9,86. Кърли реши да пропусне 400 метра, за да се концентрира на 100 и 200. Световният шампион на 200 метра Ноа Лайлс завърши на седмо място, а 39-годишният Джъстин Гатлин остана осми.

Олимпийската шампионка на 100 метра с препятствия от Рио 2016 Бриана МакНийл (САЩ) се нареди втора, но дали тя ще получи място в тима за Токио ще стане ясно след обжалването на наказанието й заради допинг. В началото на месеца тя получи петгодишно наказание "за фалшифициране на резултатите" от допинг контрол. Американката обжалва решението пред Спортния арбитражен съд (CAS) в Швейцария, който ще разгледа делото преди началото на олимпийските игри в Токио на 23 юли.