Французинът Жан-Люк ван ден Хееде спечели на 73 години най-трудната ветроходна регата - Golden Globe Race. На 29 януари в 10.00 ч. сутринта той пристана в Сабл Д'Олон (Фр) след 211 денонощия, 23 часа, 12 минути и 19 секунди самотно плаване без спиране около света. В последните години околосветските обиколки се правят вече за между 45 и 80 денонощия, но постижението на Ван Ден Хееде е уникално заради регламента на самото състезание.

Целта на Golden Globe Race беше да се отбележи 50-ата годишнина от първата околосветска обиколка нон стоп, спечелена през 1968 г. от англичанина Робин Нокс Джонстън, за което той получи рицарско звание Сър. Половин век по-късно в надпреварата по класическия маршрут от запад на изток край трите носа Добра Надежда, Лиуин и Хорн стартираха на 1 юли 2018 г. в Сабл Д'Олон 19 участници. Те трябваше да плават с еднокорпусни яхти с дължина от 32 до 36 фута (9,75 - 10,97 м), проектирани преди 1988 г. и да обиколят света без спиране, без помощ отвън и без съвременни навигационни средства и техника. На практика с компаси, секстанти, радиостанция, както преди 50 години е плавал Робин Нокс Джонстън, финиширал единствен и затворил кръга за 312 денонощия.

Жан-Люк ван ден Хееде водеше в състезанието до Тихия океан, където жестока буря преобърна неговата 10,77-метрова яхта Matmut и счупи мачтата й. Ветеранът с 5 околосветски обиколки зад гърба и призови класирания в десетки регати, успя да я закрепи с подръчни средства, но след кратка консултация с роднините си по радиото. Това му струваше наказание от 18 часа, но не се отрази на класирането му. Единствен от останалите четирима в регата до него в Атлантика успя да се наближи на 80 мили холандецът Марк Слатс със същата лодка Ruster 36. В последната седмица Ван Ден Хееде обаче избра перфектна тактика, "излъга" един антициклон и при сериозен щорм и вълни от 4 до 7 метра успя да се добере до финала. Слатс снощи беше на 312 мили от френския бряг.

Първият човек, посрещнал победителя Ван Ден Хееде, беше самият Робин Нокс Джонстън, който на 17 март ще навърши 80 години. Той се качи на борда на Matmut, прегърна своя наследник, завършил своя тур със 100 денонощия по-бързо и го поздрави пред стотиците посрещачи. Едва тогава Жан-Люк успя да се види със своето семейство - съпругата Одий, дъщерята Елизабет и трите й деца и сина Ерик.

По темата: ветроходство