Снимки

Българският национал Георги Шиков спечели първите си медали от голямо първенство във вдигането на тежести. На европейския шампионат в Букурещ той стана вицешампион в категория до 105 кг., след като спечели общо 3 сребърни медала. Най-важният от тях беше в двубоя, в който събра 388 кг. Пред него се нареди само полякът Аркадиуш Михалски с 396, а бронза с 384 спечели Саргис Мартиросян, арменец, който вдига за Австрия.

Мартиросян беше най-силен в изхвърлянето със 182 кг от втория опит, като започна с цели 178. След първите два успешни опита на 172 и 176 кг Шиков направи и трети на 179, но не успя и остана втори.

В изтласкването австрийският щангист направи само един опит на 202 кг, колкото да не запише нула и да не бъде декласиран. Шиков пък реално нямаше как да се бори с поляка Михалски, който изтласка като на шега 221 кг и трябваше да се задоволи отново с втората позиция с 212 кг.

На европейското първенство през 2016 г. Георги Шиков зае 6-о място в двубоя, а през 2017-а стана девети. Така в Букурещ той постигна най-добрите резултати в кариерата си.

Георги Шиков е роден в Пловдив през 1993 година. Той е златен медалист от първите Младежки олимпийски игри в Сингапур през 2010 година. През 2015-а пък беше единият от двамата ни национали, които бяха с отрицателни допинг проби при последния български скандал със забранени стимуланти.