Снимки

София Годжа (Ит) и Беат Фойц (Швейц) спечелиха малките кристални глобуси в най-скоростната дисциплина - спускането от Световната купа по ски алпийски дисциплини.

В последния старт - на финалите в Оре (Шв) олимпийската шампионка Годжа финишира втора, на 0,06 секунди от победителката Линдзи Вон (САЩ), но това й стигна да събере 509 точки в класирането за сезона и да вземе скъпоценния приз. Вон, която записа 5-ия си успех за сезона, мина съкратеното до 1449 метра заради метеорологичните условия трасе, с денивелация 456 м и 22 врати, за 55,65 секунди, но това й осигури второто място при спускачките, защото 3 точки не й стигнаха да измести Годжа от първото. В актива на американката победите станаха 82 и само още 4 я делят от рекорда на шведа Ингемарк Стенмарк, който е №1 в историята с 86.

Трета, на 0,28 сек. пък финишира Алис Мак Кенис (САЩ). За нея това беше втори подиум в кариерата й след онзи от 12 януари 2013 г., когато записа единственото си първо място за Световната купа - на спускането в Санкт Антон.

"Беше много особено състезание, сподели след финала София Годжа. - Линдзи победи, аз спечелих глобуса. Щастлива съм. Винаги съм мечтала за този момент. Все още не мога да го осъзная. Вложих огромни усилия и в днешния старт. Беше много емоционално."

Трета в спускането за сезона се нареди Тина Вайрайтер (Лихт) с 394 т., завършила 7-а, на 0,49 сек.

Беат Фойц, световен шампион от Санкт Мориц 2017-а, който има 3 победи този сезон, пък завърши трети при мъжете, които караха по трасе, намалено до 2172 м заради силния вятър с денивелация 637 и 31 врати. След общо 9 спускания той събра 682 точки, достатъчни за глобуса в нея, с които остави зад себе си норвежкия ветеран Аксел Лунд Свиндал, олимпийски шампион от Пьончан 2018-а с 612 и Томас Дресен (Гер) - с 446. Свиндал стана 4-и, а Дресен - пети. Фойц става първият швейцарец, който печели кристален глобус след Дидие Кюш, който през 2011-а взе два - в спускането и в супергигантския слалом.

Първото място в Оре с абсолютно равни времена - по 1:20,221 минути разделиха двама австрийци - Матиас Майер и Винсент Крихмайер.