Снимки

Микаела Шифрин (САЩ) спечели за втори пореден път Световната купа по ски алпийски дисциплини. Американката, която ще навърши във вторник 23 години, се нуждаеше от място в шестицата на гигантския слалом в Офтершванг (Гер)1, но стана без проблеми трета и си осигури големия кристален глобус отново. Тя беше четвърта в първия манш, на 0,60 сек. от лидерката Рагнхилд Мовинкел, но с трето време във втория - 1:17,11 мин. стигна за 60-и път до място на подиума. Така с 1573 точки в генералното класиране и аванс от 603 пред Уенди Холденер (Швейц) Шифрин е недостижима на върха 5 старта преди края на сезона. В кариерата на невероятната американка освен двата големи глобуса има и 41 победи в "Белия керван", 3 златни медала в слалома от световни първенства, две олимпийски титли - на слалом от Сочи 2014 г. и на гигантски слалом от Пьончан 2018-а, където взе и сребро в алпийската комбинация. Уникална сбирка за алпийка, преди да навърши 23 години.

Норвежката Рагнхилд Мовинкел пък спечели първата си победа за Световната купа в това състезание, като беше най-бърза в първия манш и даде второ време - 1:16,97 мин. във втория. До този момент най-добрите й постижения в тази надпревара, в която има общо 124 старта, бяха второто място в гигантския слалом в Кронплац от 23 януари 2018 г. и третото на Супер Г във Вал Д'Изер от 16 декември 2017-а. 25-годишната алпийка прави най-силния си сезон и през него успя да вземе два сребърни медала от зимната олимпиада в Пьончан - в спускането и в гигантския слалом.

Втора, на 0,66 сек. остана германката Виктория Ребенсбург, която се доближи много близо до спечелването на малката купа в дисциплината. Тя обаче все още има конкурентка за този приз в лицето на Теса Уорли (Фр) преди последния старт в Оре (Шв), на която води с 92 точки. Ако Мовинкел не й беше измъкнала победата, щеше да вземе този глобус.

Състезанието в Офтершванг не мина без инциденти. Словенката Тина Робник напусна трасето с хеликоптер, с който беше откарана в болница, след като падна в първия манш и се контузи сериозно.