Снимки

Българските гимнастички обраха овациите на публиката и медалите на турнира за Световната купа, който се проведе в столичната зала „Арена Армеец“. С изключително сложни съчетания ансамбълът ни впечатли света и спечели златните медали в многобоя и в шампионата на 5 обръча. Третото злато в короната на кралиците сложи Катрин Тасева, която стана първа на бухалки. Като цяло българките взеха общо 8 отличия – 3 златни, 2 сребърно и 3 бронзови.

Днес Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Теодора Александрова и Елена Бинева вдигнаха на крака публиката в залата със своето изпълнение на 5 обръча и получиха оценка от 20,850 точки (12,300 за трудност). Така нашите подобриха собствения си рекорд за оценка, след като в многобоя за това съчетание получиха 20,600 т.

Сребърното отличие на пет обръча стана притежание на ансамбъла на Япония с 19,800 т., а на трето място завърши Италия с 19,650 т.

Това бе второ златно отличие за възпитаничките на Весела Димитрова и помощничката й Михаела Маевска след титлата в многобоя в събота вечерта, когато разбиха на пух и прах конкуренцията и оставиха след себе си съставите на Япония и Италия.

Във втория финал – на 3 топки и 2 въжета, нашите допуснаха изпускане на уред извън килима и останаха с бронз с оценка от 17,700 т. Шампионки тук са японките с 18,800 т., а на второ място е Италия със 17,800.

Катрин Тасева Катрин Тасева пък спечели медал и в 4-те финала на отделните уреди, като този на бухалки бе златен. Тя изигра силно своята композиция и получи оценка от 17,850 точки. Леко изпускане на лентата не й позволи да вземе титлата и на този уред, където всички финалистки допуснаха грешки. Тасева стигна до среброто с 14,800 т., като допусна пред себе си само Линой Ашрам (Изр) с 15,950 т. Катрин има сребро и на обръч (17,950), и бронз на топка (17,650). Младата Боряна Калейн прибави към колекцията на България и бронз на обръч, където получи 17,750 т.

Така двете ни грации се реваншираха за многобоя, където останаха без отличия. Тасева завършиха на четвърто място със сбор от 68,050 т., а Калейн е шеста с 65,100 т.

Шампионка стана рускинята Александра Солдатова със 72,100 точки, а след нея в класирането са Екатерина Селезньова (Рус) със 71,350 т. и Линой Ашрам (Изр) с 68,700 т.

"Съжалявам за грешките, които допусна Боряна Калейн във втория ден на многобоя, но тя е много млада и не е участвала на турнири от такъв ранг. Катрин Тасева е боец, знам какво може, мобилизира се и се доказа. Доволна съм от момичетата", каза старши треньорът на националния отбор жени индивидуално Бранимира Маркова.

Боряна Калейн

Както е ясно, най-силната ни гимнастичка Невяна Владинова не участва в София, тъй като все още се възстановява от контузия. Тя обаче, заедно с Тасева, ще представят страната ни на следващата световна купа в Пезаро (Ит) в средата на април.