Заливат ни с евтина палма (ТЕМАТА)

Заливат ни с евтина палма (ТЕМАТА)

Пробутват масово сиренето менте в кръчмите

Пазарът ни се залива с имитиращи продукти, произвеждани с използването на хидрогенирани растителни мазнини, получили популярното наименование палма, научи „Монитор“. По данни на статистиката на земеделското министерство количеството за първите 4 месеца на годината на декларираните продукти е 3757 т, или с близо 200 т нагоре, като за май прогнозното количество се увеличава с още поне 1000 т.

60 ст. излиза хлябът от фурната, продават ни го двойно

60 ст. излиза хлябът от фурната, продават ни го двойно

Оправдават се с житото, природния газ и други разходи

60 стотинки излиза максималната цена на обикновения хляб на излизане от пекарните, работещи на природен газ, пресметна „Монитор“, но по магазините ни го продават двойно.

За производството на 100 кг хляб във автоматизирана фурна със същия капацитет на час са нужни към 74 кг брашно, струващо от мелниците по 0,70 лв./кг, мая, сол и вода за още около 3 лв. и природен газ (около 7 куб. м по 0,80 лв.) за около час работа на машината за печене, или не повече от 7 лв. Към изброените дотук разходи добавяме още 10% за труд, опаковка и евентуално транспорт до магазина. 100-те килограма хляб най-често са към 142 бройки от по 700 грама. Според проф. Гроздан Караджов от Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив хлебопроизводителите слагат печалба максимум по 10 ст. на бройка.

В много от магазините в страната самунът обаче вече върви по 1,10 - 1,20 лв. Или двойно повече.