0

И талианският карикатурист Даниеле Лучани реагира на трудния момент, през който светът преминава, по свой начин – с оръжието на иронията. Той създаде първия комикс, посветен на коронавируса – „Пътеводител в Апокалипсиса за млади читатели и nerds (зубрачи – б.ред.)”: рисувана история, която може да се свали безплатно за справяне с негативните настроения, които епидемията и психозата около нея неминуемо пораждат.

Италианският карикатурист Даниеле Лучани реагира на трудния момент, през който светът преминава, по свой начин – с оръжието на иронията. Той създаде първия комикс, посветен на коронавируса – „Пътеводител в Апокалипсиса за млади читатели и nerds (зубрачи – б.ред.)”: рисувана история, която може да се свали безплатно за справяне с негативните настроения, които епидемията и психозата около нея неминуемо пораждат.

В тези дни на „домашен арест“ много издателски къщи на Апенините отговарят с голямо разбиране на психологическите нужди на хората, предоставяйки на разположение серия от услуги в Мрежата в подкрепа на аудиторията си – включително стрийминг срещи с писатели и четива за безплатно сваляне. На този призив отклинха а и най-утвърдените издатели на комикси: „Коконино“, „Ерис Едициони“ и „Бонели“ са само няколко от големите имена, решили да допринесат в тази ситуация, предлагайки виртуално и свободно на своите читатели стойностни книги, за да се чувстват по-малко самотни вкъщи и да поддържат активно въображението си.

Комиксът на Даниеле Лучани „Пътеводител в Апокалипсиса...“ е вдъхновен от списъка с добри практики, спомагащи да се избегне още по-широкото разпространяване на вируса. Той се базира на съветите на Световната здравна организация и се състои от шест части, в които на главния герой – младо момче, рисувано по типичния за сатиричните художници начин, се налага да се изправи директно пред епидемията. Включително и да се отбранява от орда

роднини, които налитат да го прегръщат

и които той решително отблъсква, въоръжен с моп и дезинфектант. Има го и в пози на „супергерой“, когато при кихавици спазва задължителните хигиенни норми. Изобщо умът му се опитва да жонглира с трудностите на един обикновен ден по време на такава необикновена криза. Комиксът може да се намери и свали от личната страница на автора www.rascalscomics.com.

„Живеем в наистина особени времена – сякаш въздухът, който дишаме, е сюрреален. Оказваме се катапултирани в епицентъра на нещо като катастрофичен филм, където откъслечната информация поражда нови форми на паника и масова истерия. От едната страна са указанията на СЗО, а от другата – приумиците на ползвателите на социалните мрежи, готови да защитават с огън и меч мътните си алтернативни теории, лишени от всякакъв смисъл и научни основи. В този хаос защо да не пуснем един ироничен наръчник, който да се обръща и към онези, които години и години наред се захранват с филми и литература за зобми-апокалипсиси?! Трябва и малко лековатост, за да свалим градуса на драматизма“, разсъждава авторът Даниеле Лучани.

Изобщо, в седмиците на тревога заради Ковид-19 в цяла Европа може да се види какво ли не: супермаркети, превземани на абордаж; дезинфектанти и маски, разграбвани като топъл хляб; безпрецедентна в мирно време колективна психоза. Екстремни сцени, които автоматично се асоциират с фантастични хорър филми и сериали, в които зомбита вилнеят по улиците на световни мегаполиси. Именно от подобни сценарии е черпил 44-годишният художник от Лигурия, за да реализира своя комикс. Разбира се, преосмисляйки ги със здравословно намигване. „В света на комиксите са популярни пътеводителите за оцеляване при зомби-апокалипсис – могат да се намерят и в Мрежата, и на хартия. Виждайки какво се случва – как хората са обзети от колективна истерия, веднага направих паралел и така, за една вечер, се роди списъкът със сюжети за коронавируса“, обяснява Лучани. И допълва: „Придържал съм се към казаното от компетентните органи и съм спазвал насоките им. Ироничната част е в начина на рисуване и в изреченото от персонажите“. Първото правило в комикса му е именно да се избягват близките контакти, дори с роднини и приятели, за да опазим и тях, и себе си. Второто – да си мием добре ръцете и да не докосваме с тях носа, очите и устата си. Младият герой обаче има лошия навик да си бърка в носа и често, без да се замисли, се оказва с десен показалец, напъхан в лявата ноздра. Когато се сети, че не бива, възкликва „Упс!“.

След петата част, която постановява „Ако не ти е добре, затвори се вкъщи: не бъди егоист“, Лучани добавя шестата, която е много важна повсеместно, а не само за страните, където положението е най-страшно: „Това е водеща линия на Световната здравна организация, но в Италия никога не се съобщава. Отнася се до психологическото състояние на стрес, в което се намираме. Някои хора са по-крехки и могат

да останат белязани завинаги от това преживяване

Преди няколко дни ми се наложи да подам сигнал относно един пост във Фейсбук на човек, който заявяваше, че иска да се самоубие. Това много ме потресе“, споделя художникът. И по своя саркастичен начин обобощава: „СЗО предлага да не се злоупотребява с психотропни субстанции като алкохол и цигари. Обясняват, че те биха могли да засилят състоянието на тревожност. „Но аз вече изгледах всичко в Netflix!”, казва моят млад герой“...

Престижното издателство Kleiner Flug публикува безплатно онлайн рисувана новела, посветена на ренесансовия поет Данте Алигиери, автора на „Ад“. Целта на начинанието е пак да се преодолява със смислени занимания този тежък период. Така че и поетът е превърнат в един вид комиксов персонаж. Автори са Алесио Д`Ува, Филипо Роси и Астрид Лукези. Издателството се занимава основно с илюстрирани произведения, в центъра на които са биографии на знаменити художници, исторически личности, както и литературни адаптации. В очакване да възобнови срещите с читатели и да изпрати отново комиксите в книжарниците и панаирите на книги, издателската къща предлага онлайн историята на Данте и неговата муза Беатриче с всички събития, известни за тази голяма любов. Тя е предоставена за безплатно сваляне до 3 април от платформата ISSUU.

„Ние от Kleiner Flug решихме да гледаме от положителната страна, да преоценим важността на това да си стоим у дома, така както античните хора са го разбирали – не като модерно безделие, а като креативен момент за презареждане, за четене, писане и разширяване на собственото съзнание“, изтъкват от издателството.

Рапър и влогърка дариха 4 млн. евро за борба с Ковид-19

Ново болнично заведение за интензивна терапия на Ковид-19 вече се строи на мястото на бившата спортна база на университета „Сан Рафаеле“ в Милано благодарение на средствата, набрани и дарени от една от най-известните и добре печелещи влогърки в света – модела Киара Ферани, и нейния съпруг – италианския рапър Федец. На призива им за набиране на средства по Интернет откликнаха над 191 000 души. Досега са акумулирани повече от 3,8 милиона евро, като двойката е добавила и голяма сума от собствените си приходи. Благодарение на този финансов масив се предполага, че изграждането на клиниката ще може да се осъществи с рекордни темпове. „Никога не сме предполагали, че ще имаме възможността толкова бързо да разширим грижите за най-уязвимите си пациенти – онези, за които интензивната терапия е единствена възможност за лечение“, казва Алберто Дзанглило, ръководител на отделението за оперативна анестезия и реанимация към „Сан Рафаеле“, като благодари от името на своя медицински екип не само на Киара и Федец, но и на всички отделни дарители.

Рапарът Джамил Баида, известен и само като Джамил, набор 1991, роден в Италия, но с ирански корени, импровизира първо в Инстаграм ново хип-хоп парче за епидемията и реакциите в страната. То се нарича „Стихотворение за Италия“ и с него музикантът благодари на колегата си Федец, Киара и дизайнера Армани за огромните помощи. Обвинява други певци в бездействие, защото „докато хора умират, те снимат клипове“. „Респект за който ни поддържа, всички лекари, сестри, продавачите в супермаркетите, карабинерите, всички на първа линия, които работят, за да ни спасят, са истинските герои“, рапира той. Отдава почит и на починалите медици, на стотиците неизвестни хора, умрели в самота, които дори нямат право на публично погребение заради заразата. Джамил се обръща и към „други държави, които фалшифицират данните“, а се подиграват на Италия, че е „във ваканция по заповед на президента“. Аз си оставам не-расист, защото накрая китайците ще ни спасят, заключава рапърът Джамил.

И други известни личности правят солидни дарения, за да подпомогнат медиците в условията на невиждана пандемия. Защитникът на „Ювентус“ Леонардо Бонучи и съпругата му са превели 120 000 евро на Града на здравето в Торино за закупуване на санитарни материали. 500 000 евро досега са събрани от играчите на футболния „Интер“ и техническия екип на клуба в кампанията Together as team („Заедно като един отбор“), които ще бъдат предоставени на отделението по биомедицински и клинични науки на болница „Сакко“ в Милано. Клубът „Милан“ вече дари 250 000 евро на организация, ангажирана със спешните случаи в здравеопазването в Ломбардия, както и еднодневните заплати на играчите. „Аталанта“ и треньорът на отбора Джан Пиеро Гасперини предоставиха 50 000 евро на болница „Папа Йоан ХXIII“ в Бергамо – града, който в момента е в най-ужасяваща ситуация със стотици нови заразени и смъртни случаи за ден.