0

Г рупа експерти по биоразнообразието към ООН предупреждават, че 1 милион видове от съществуващите 8 милиона, са застрашени от изчезване и тази тенденция се ускорява, гласят данните в доклад на Междуправителствената платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги (IPBES).

Група експерти по биоразнообразието към ООН предупреждават, че 1 милион видове от съществуващите 8 милиона, са застрашени от изчезване и тази тенденция се ускорява, гласят данните в доклад на Междуправителствената платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги (IPBES).

В него е обрисувана мрачна картина за бъдещето на човечеството, в случай че не настъпят бързи и значителни промени в моделите ни на производство и потребление.

"Ние подкопаваме самите основи на нашите икономики, на нашите средства за съществуване, на хранителната ни обезпеченост, на здравето ни и на качеството ни на живот в глобален мащаб", изтъква Робърт Уотсън, председател на IPBES.

Обезлесяване, интензивно земеделие, сръхулов на риба, повсеместна урбанизация,минна промишленост - 75 процента от околната среда е била силно изменена вследствие на човешката дейност, като не са били пощадени и 66 процента от морската среда. В резултат на всичко това около 1 милион видове, представители на флората и фауната, са застрашени от изчезване, като много от тях ще бъдат заличени в следващите десетилетия.

Изправени сме пред шестото масово изчезване на видове в историята на планетата и първото, предизвикано от човешката дейност. То може да бъде предотвратено само при условие, че се вземат бързи и решителни мерки. Загубата на биоразнообразието заплашва човечеството в същата степен, както и климатичните промени.

Петте главни причини за изчезването на биологичните видове в наши дни са неправилното използване на земята (интензивно селско стопанство, обезлесяване), директната експлоатация на ресурсите (лов, риболов), климатичните промени, замърсяването на околната среда и инвазивните видове.