0

- Проф. Александрова, вече Делта плюс е у нас. Какво е характерно за този вариант и имаме ли основание за притеснение?

- Проф. Александрова, вече Делта плюс е у нас. Какво е характерно за този вариант и имаме ли основание за притеснение?

- Вариантът Делта е доминиращата форма на SARS-CoV-2 в момента, разпространява се успешно сред хората, размножава се и следователно продължава да се изменя. При Делта плюс портфолиото на Делта е обогатено с допълнителни мутации. Някои от тях са ни вече познати, биологична ролята на други предстои да бъде уточнена. Обект на изследване е и начинът, по който отделните мутации взаимно си влияят и моделират поведението на вируса. Делта плюс е в процес на активно проследяване. Предизвика вниманието на специалистите с това, че честотата на причинените от него случаи във Великобритания се увеличава и вече е 10% от общия брой. Според някои експерти той е по-заразен (с 10-15%) от Делта варианта, но това не е категорично потвърдено. Все още нямаме данни и за въздействието му върху клиничната картина. Смята се, че наличните ваксини продължават да ни пазят и от него.

- Какво се случва с останалите известни варианти на SARS-CoV-2?

- На 28 октомври Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) актуализира списъка на тези варианти. Към вариантите на безпокойство се отнасят Бета, Гама и Делта, а към предизвикващите интерес - само Ламбда и Мю. Както се вижда, липсват някои от познатите ни варианти, „детрониран“ е и ключовият до скоро вариант Алфа. Решението за изключването им е направено въз основа на един от следните критерии: вариантът вече не е „в обращение“; циркулира от доста време, но не е оказал съществено влияние върху цялостната епидемиологична обстановка; според научните доказателства не показва свойства, които да ни притесняват. Бъдещето ще покаже каква ще е съдбата на доминиращия в момента Делта и на останалите варианти.

- Заговори се за моноклонални антитела, които ще бъдат използвани в терапията на COVID-19. Какво представляват те?

- Моноклоналните антитела (МА) са създадени в лабораторни условия антитела. За лечението на SARS-CoV-2 значение имат две групи. Първата група разпознават S-белтъка на вируса и го неутрализират, т.е. пречат му да инфектира клетките. Те нашумяха в края на 2020 г., когато комбинация от две МА (наречена Регенерон, Ronapreve) беше използвана в терапията на Доналд Тръмп. Скоро след това тя беше разрешена за спешна употреба от Администрацията за контрол на храни и лекарства в САЩ (FDA), а вече са подадени документи за пълното й одобрение. Предназначена е за хора на 12 и повече години с лека форма на COVID-19 (не са хоспитализирани, нямат нужда от кислород), които са в повишен риск от усложнено протичане на заболяването и при пациенти с тежък COVID-19, които не могат да образуват антитела срещу вируса. Двете антитела разпознават различни участъци на S-белтъка - идеята е, ако в единия от тях настъпи промяна (мутация) и антитялото не може да го разпознае и по тази причина „излезе от играта“, другото антитяло да си свърши работата и да неутрализира вируса. Втората група МА са насочени към една молекула (нарича се интерлевкин-6), която играе важна роля за разгръщането на т.нар. цитокинова буря. Задачата им е да се свържат с нея и да я обезоръжат. МА се използват отдавна в медицината (напр. в онкология, неврология, ревматология), а разработването на технологията за получаването им беше отличена с Нобелова награда през 1984 г. Не са евтини - според изчисления на експерти в САЩ ваксината срещу COVID-19 струва на данъкоплатеца средно 24 долара, а МА - над 2000.

- След бустерната доза при ваксината на Pfaizer/BioNTech сега дойде информация за поставянето й и при „Модерна“. Какви са условията?

- На 22 октомври FDA направи три важни актуализации във връзка с ваксините срещу SARS-CoV-2. Първата е поставяне на усилваща (бустерна) доза на ваксината на Moderna - както и при тази на Pfizer/BioNTech, това може да стане поне 6 месеца след прилагането на втората доза. Разликата e, че докато при ваксината на Pfizer/BioNTech бустерната доза е цяла доза, при Moderna e половин доза. Втора бустерна доза при ваксината на Johnson & Johnson/Jansen се поставя най-малко два месеца след въвеждането на единичната доза и трета - дадена беше зелена светлина на „смесването“ на ваксините - т.е. усилващата доза може да е различна от тази при първоначалната ваксинация. ЕМА също направи препоръки по отношение на ваксината на Moderna.

Наблюдаваните странични реакции (зачервяване и болка на мястото на инжектирането, подуване на лимфен възел от страната на инжектирането, повишена температура, главоболие, умора и др.) след поставянето на бустерната доза са сходни с тези при първоначалната ваксинация. Дружеството по онкология в САЩ препоръчва поставянето на ваксина срещу COVID-19 при жени с рак на гърдата или лекувани от рак на гърдата да се прави на другото рамо, не от страната на засегнатата гърда. Идеята е при евентуално подуване на лимфен възел това да не стресира жената и да не създава ненужно напрежение в лекуващия екип. В ход е активно проследяване на нежеланите редки събития след бустерна доза на ваксините.

- Кога ще бъде налична ваксина за деца под 12-годишна възраст?

- На 29.10.21 г. FDA даде разрешение за спешна употреба на ваксината на Pfizer/BioNTech при деца от 5 до 11 години, дозата е една трета от тази за хората на 12 и повече години, прилагат се две дози през 3 седмици. По данни на CDC към 17.10.2021 г. в САЩ са регистрирани 691 смъртни случая от COVID-19 при деца под 18 години, 146 от тях са били на възраст 5-11 години.

- Може ли да се ваксинират бременни и кърмещи жени, често се поставя и този въпрос?

- Препоръчва се (включително поставянето на усилваща доза) от CDC и Кралския колеж по акушерство и гинекология във Великобритания като най-добрия начин за опазване на здравето на майката и бебето. Проучванията (две от тях са публикувани в AJOG на 01.09.2021 г. и в Nature Communications на 28.10.2021) показват, че ваксинираната жена осигурява защита и на новороденото, тъй като изработените в майчиния организъм антивирусни антитела преминават в бебето през плацентата или чрез кърмата. Да припомним, че децата под 1 година са изключително склонни към тежко протичащ COVID-19.

Ще има ли скоро хапче срещу COVID-19?

На 26 октомври Eвропейската агенция по лекарствата (ЕMA) стартира т.нар. „текущ контрол“ на дългоочаквания перорален антивирусен препарат „Молнупиравир“ на Merck & Co и Ridgeback Biotherapeutics като лечение на COVID-19 при възрастни. Производителите са подали документи за разрешение и в САЩ и Канада. Надеждата е да помогне за предпазване на уязвими хора (със затлъстяване и др. съпътстващи заболявания) с лек или умерен COVID-19, които са в повишен риск от развитие на тежко заболяване, при това в домашни условия. Молнупиравир, подобно на ремдесивир, е нуклеозиден аналог, което означава, че имитира някой от градивните елементи на РНК молекулата. Двата агента обаче действат по различен начин. Когато SARS-CoV-2 навлезе в клетка, той започва да се размножава, произвеждайки милиарди потомци. За образуването на новото поколение вируси е необходимо родителската РНК молекула да бъде копирана милиарди пъти. Ремдесивир потиска ензима, който изгражда РНК молекулите. За разлика от това Молнупиравир успява да „измами системата“ и се включва в РНК веригата на мястото на структурата, която наподобява - тъй като не може да изпълни функцията й, предизвиква своеобразна мутация. Това се случва на всяко място, където съединението се вмъкне. Специалистите наричат това явление „смъртоносна мутагенеза“, тъй като вирусът буквално мутира до смърт. Тъй като тези мутации се натрупват произволно, за вируса ще бъде трудно да развие устойчивост към действието на молнупиравир и да избяга от хватката му. Безопасността на молнупиравир е обект на изключително задълбочени и прецизни проучвания. Прогнозната цена на препарата е около 700 долара за 5-дневен курс на лечение.