0

П икът на разпространението на новия коронавирус в Китай ще настъпи след 10-14 дни, прогнозира ръководителят на специалната комисия на Държавния комитет по въпросите на здравеопазването на КНР Чжун Наншан.

Пикът на разпространението на новия коронавирус в Китай ще настъпи след 10-14 дни, прогнозира ръководителят на специалната комисия на Държавния комитет по въпросите на здравеопазването на КНР Чжун Наншан.

 "Предполагаме, че пикът на коронавируса от новия тип ще настъпи до 10-14 дни. Ние, както и преди, трябва да засилваме профилактичните мерки за ограничаване на разпространението му и бдителността ни не трябва да отслабва" заяви Чжун Наншан. Той изтъкна, че на сегашния етап разпространението на коронавируса се намира все още в стадий на растеж. Според прогнозата на китайските специалисти епидемията ще достигне общонационално ниво, но ще остане локална.

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус каза, че няма нужда от мерки, които "ненужно пречат на международните пътувания и търговията" в опит да се спре разпространението на коронавируса.


Глобалната свързаност, характерна за съвременния свят, е слабост при този епидемичен взрив, но в същото време ни дава и повече сила, посочи шефът на СЗО. Той добави, че необходимите инвестиции в "епицентъра" на заразата в Китай ще помогнат за "минималното и бавно разпространение" на заразата на други места и тя "може да бъде контролирана".

Прогнозите са, че вирусът може да зарази около 39 000 от 30-те милиона души, живеещи в района на Ухан. „В най-добрия случай броят на заразените ще бъде ограничен от мерките за контрол”, каза Бен Коулинг, епидемиолог от университета в Хонконг. „Но е рано да се каже дали мерки като карантината и широкото използване на маски за лице работят. Инкубационният период за вируса – до 14 дни – е по-дълъг от прилаганите на повечето места карантинни мерки”, добави той. При най-лошия сценарий около 190 000 души могат да бъдат заразени в Ухан. Учените са особено загрижени заради новите огнища, възникващи извън Китай. Вирусът вече се е разпространил в малки локализирани клъстери във Виетнам, Япония, Германия и Съединените щати, но властите бързат да изолират засегнатите. По-малко от 100 случая са регистрирани извън Китай към 30 януари.

„Смъртните случаи, причинени от новия коронавирус вероятно ще намалеят, тъй като се установяват по-леки и безсимптомни случаи”, заяви вирусологът Марк Харис от Университета в Лийдс, Великобритания.

Новият щам коронавирус от Китай може да се предава от човек на човек и през храносмилателната система и през фекалиите. Експерти от болницата към университета в Ухан и Уханския институт по вирусология към Китайската академия на науките съобщиха за установеното, след като изследваха проби от изпражненията на пациенти и ректални натривки.

Много болни с новия коронавирус имат само диария, без класическите симптоми като треска. Диарията прави предаването по фекално-орален път по-вероятно, особено ако санитарните условия не са добри и хората не си мият добре ръцете.

Китай има спешна нужда от медицински доставки, за да се справи с епидемията от коронавируса, по-специално маски, очила и защитни облекла, заяви днес говорителката на външно министерство Хуа Чунин. Няколко страни, сред които Франция, Обединеното кралство, Япония и Южна Корея, вече изпратиха медицинско оборудване за Китай, допълни говорителката на китайската дипломация. Според последни данни от новия вирус са заразени над 17 000 души, а над 360 са починали.

Китай изпрати медицински работници и оборудване в току-що построената болница с 1000 легла за лечение на болни от новия вирус. Медицински екипи от китайската армия пристигнаха в Ухан да помогнат на затрупаните с работа здравни работници в града. Те ще работят в новата болница, намираща се далеч от центъра на града. Китайската държавна телевизия показа отделенията, снабдени с модерно медицинско оборудване и вентилационни системи.

Водещият китайски епидемиолог Чжун Наншан заяви, че допълнителното болнично пространство е изключително важно за спиране на разпространението на инфекцията.

"Недостигът на болнични стаи принуди болни хора да се върнат у дома, което е изключително опасно. Така че допълнителните болнични легла са голямо подобрение", каза той в ефира на Китайската централна телевизия.

Чжун изигра голяма роля в справянето с тежкия остър респираторен синдром в периода 2002-2003 г. Тази болест бе предизвикана от коронавирус от същото семейство като сегашния.

Не „атакува“ юношите под 16 години

Румен Михайлов, „Монитор“, Италия

Италианските учени акцентират, че не коронавирусът не атакува деца, а атакува предимно мъжете, предизвиквайки остра пневомония, а въобще не засяга младите хора под 16 години.

До десетина дни разпространението на коронавирус би трябвало да достигне своя „пик“, тоест да спре разпространението на заразата и да не бъдат регистрирани повече случаи на заболявания, след което опасността може постепенно ще затихне. Тази надежда изрази пред журналисти известният италиански специалист по инфекциозни заболявания проф. Масимо Гали, който е председател на Италианското дружество за инфекциозни и тропически заболявания и ръководител на катедрата по същите дисциплини в Университета на Милано. Той оправда умерения си оптимизъм с бурното разпространение и постепенното изчезване в началото на това хилядолетието на два подобни и опасни вируса – „Sars” и „Mers“, чиито произход също е бил азиатски.

С надежда за успешна борба с коронавирус са напоени щедро и изказванията на успялата да го изолира проф. Мария Розария Капобианки, която е директорка на лабораторията по вирусология към Националния институт по инфекциозни заболявания в Рим „Ладзаро Спаланцани“. Тя подчерта на пресконференция, че станалото възможното пълно изучаване на вируса ще разкрие пътищата както за скорошното му ефикасно лечение, така и за създаване на ваксина срещу него. Мария Розария Капобианки подчерта изрично, че постигнатите от нейния екип резултати ще бъдат предоставени на международните здравни организации и на партньорските санитарни служби с цел обединяване на усилията в борбата с паникьосалия света вирус.

Коктейл от лекарства срещу грип и СПИН помага

Тайландски лекари постигат успех при лечението на тежки случаи с новия коронавирус, като прилагат коктейл от лекарства за грип и СПИН, съобщи Ройтерс.
Първоначалните резултати показват значително подобрение на пациентите четиридесет и осем часа след прилагане на лечението.
Новият подход при терапията на пациенти с коронавирус е довел до подобряване на състоянието им, съобщават лекари от болница "Раджавити" в Банкок. Сред пациентите им е и седемдесетгодишна китайка от гр.Ухан, откъдето започна разпространението на вируса. Тя била диагностицирана преди десет дни.
Терапията, която тайландските лекари прилагат, е комбинация от два препарата срещу вируса ХИВ и едно лекарство против грип в големи дози.
"Това не е лечение, но състоянието на пациента се подобри значително. След положителния тест за коронавируса преди десет дни последва прилагането на комбинацията от лекарства, като резултатът от теста за вируса четиридесет и осем часа по-късно беше отрицателен", каза д-р Крянгска Атипорнваниш, белодробен специалист в болницата.

Г-7 с общ подход

Страните от Г-7 планират да обсъдят единен подход към коронавируса, съобщи германският министър на здравеопазването Йенс Шпан. Шпан съобщи вчера, че е разговарял с американския си колега и че се прави опит за обща оценка на епидемията, която вече е заразила 14 380 души из цял свят. Двамата са се съгласили, че трябва да се организира конферентна телефонна връзка между здравните министри на страните от Групата на седемте. "Няма смисъл една страна сама да взема мерки, особено в Европа", каза Шпан. Той добави, че е във връзка с други европейски страни от Г-7. В Групата на седемте влизат САЩ, Япония, Канада, Франция, Германия, Италия и Великобритания.