0

Б ългария изнася от 30 до 50 хиляди угоени телета годишно за Косово. Там се доугояват, вероятно една част от местният пазар ги поглъща, а другата се препродават.

Това бе огласено при откриването на изложението СТЕКСПО 2019 в Пловдив.

На него бяха представени животни от елитни породи на български фермери в говедовъдството и френската порода Лакон в овцевъдството.

България изнася от 30 до 50 хиляди угоени телета годишно за Косово. Там се доугояват, вероятно една част от местният пазар ги поглъща, а другата се препродават.

Това бе огласено при откриването на изложението СТЕКСПО 2019 в Пловдив.

На него бяха представени животни от елитни породи на български фермери в говедовъдството и френската порода Лакон в овцевъдството.

Като ценна за нашата страна порода беше представена Блонд Д Акитен, защото е родена в България и е от т.нар. тежки породи. Това каза Андрей Чалъков, който е изпълнителен директор на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България.

Специално за изложението бяха дошли американски фермери, представители на френска развъдна асоциация за породата Лакон, стопани и експерти от Австрия и други страни.

 

Топ

 

Според Андрей Чалъков в България има няколко млечни говедовъдни ферми, които вдигат страната на топ световно ниво. В областта на месодайното животновъдство обаче нещата не са така развити. Една от причините е, че в България не са развити  традициите в угояването на животните.

Въпреки това има стада с породи, които могат да бъдат наречени качествени племенни стада и от тях да се добиват премиум пържоли. У нас от известните световни породи се отглеждат Абърдийн Ангус, Лимузин и др. Абърдийн Ангус е най-разпространената порода в България. Причината  повечето фермери да се насочат към нея е, че тя е известна като такава, от която могат да се добиват премиум стекове. В същото време, поради липса на достатъчен пазар и ресторанти, които да си поръчват толкова скъпо месо, инвестициите на тези стопани не са довели до очакваните от тях печалби. Затова в България отбитите телета не се угояват, или се угояват много малко, а се продават в Косово, където ги доугояват. Не случайно, най-големият търговец на живи телета е косовец.

 

Заблуда

 

Според Младен Радев, бизнесмен в говедовъдния сектор,.в България много лесно пазрът може да бъде заблуден относно качественото телешко. Още от времето на социализма за българина качественото телешко е розово месо без мазнина. Такова месо обаче в днешно време много лесно се добива от стара крава. В същото време обаче световните тенденции е за качествено телешко да се приема шареното, тоест това, което има и мазнина. То е и най-скъпото. Според експерти в храненето една от причините българинът да бъде заблуждават с телешко без мазнина е, че в нашата кухня стекът не е така популярен.