0

А грометеорологичните условия през първата половина на месец февруари се определяха от динамично време с превалявания от дъжд и сняг.

Агрометеорологичните условия през първата половина на месец февруари се определяха от динамично време с превалявания от дъжд и сняг.

Образувалата се снежна покривка на много места в страната, бързо се стопи след последвалото затопляне. Средните денонощни температури на въздуха за периода останаха по-високи от климатичната норма за този месец от годината. Най-топло беше в Лом и Бургас, където средните денонощни температури бяха 6.8°С, а най-ниски средни денонощни температури през периода са отчетени в София 3°С. В цялата страна беше значително по-топло в сравнение с 30 годишните норми за периода 1981-2010 г. Отклоненията на измерените стойности на температурата спрямо нормата са от 1.2°С в Сандански до 5.1°С в Кнежа. Температурните условия през първата половина на месеца бяха много бързо променящи се, като в различните полски райони на страната и дни от периода се изменяха в граници от минус 5 до 15°С.

Независимо от измерените високи стойности, поради динамиката и амплитудата на изменение на температурите през изминалата част от месеца, зимуващите култури останаха в относителен покой. В резултат на по-високите температури през второто деседневие на месеца се наблюдаваше набъбване на пъпките при рано цъфтящите овощни видове в някои източни и южни райони на страната.

До средата на месеца измерените суми на валежите в Северозападна и Централна Северна България бяха по-високи от климатичната норма. По-високи от нормата са измерените стойности на валежите в някои южни райони на страната – Пловдив, Чирпан, Елхово и Хасково. До момента по-ниски от климатичната норма за февруари са сумите на валежите в Ново село, Видин, Лом Оряхово, Шумен, Варна, Шабла, Добрич, Пазарджик, Сандански, Ст. Загора, Кърджали, Кюстендил и Благоевград. Най-висока стойност на сумата на валежите е измерена във Враца - 75.8 l/m2, а най-ниска е сумата в Сандански - 4.4 l/m2.

В резултат на падналите валежи в районите, където е достигната климатичната норма, в 0-50 cm почвен слой започна процес на компенсиране на последиците от продължителната зимна суша.

През първите дни от следващата седмица, 17-23 февруари, ще бъде по-топло от обичайното за втората половина от февруари, към средата на седмицата ще започне застудяване, което ще задържи температурите за 2-3 дни близки до климатичните норми, а в края на периода, отново ще започне затопляне.

В началото на седмицата ще остане без валежи. В понеделник и вторник ще преобладава слънчево време; на отделни места в котловините и в низините в югоизточната част от страната. В понеделник ще се понижат минималните температури, а дневните ще се повишат съществено и максималните ще бъдат предимно 13-18°С. Във вторник ще се появи западен, до края на деня северозападен вятър, ще се усили и с него ще започне да нахлува сравнително студен въздух. В сряда дневните температури ще са с 4-5°С по-ниски. Времето ще остане почти без валежи. През нощта срещу четвъртък и в четвъртък със северозападен вятър, в Източна България - от североизток, понижението на температурите ще продължи. От запад ще завали дъжд, който във високите котловинни полета на Западна България и Предбалкана до вечерта ще премине в сняг. В петък ще остане облачно и на места с превалявания от дъжд в полските райони на страната. Дневните температури още малко ще се понижат. През почивните дни ще се понижат минималните температури, повече в неделя, когато и облачността ще се разкъса и намалее; в отделни райони до минус 5-7°С. Дневните температури в неделя ще се повишат и съществува вероятност да достигнат и надхвърлят 10°С. В събота все още, главно в планините и планинските райони в Западна България ще превалява слаб сняг.

Агрометеорологичните условия през периода ще са подходящи за работа на полето, особенно в дните, в които не се прогнозират валежи.

Проф. д-р В. Казанджиев
Доц. д-р В. Георгиева
НИМХ