0

У чени от САЩ създадоха модел на това как Земята би изглеждала, ако я изучават от друга планета или с други думи как извънземните виждат нашата планета през телескопите си от разстояние няколко светлинни години, пише сп. „Сайънс“.

Учени от САЩ създадоха модел на това как Земята би изглеждала, ако я изучават от друга планета или с други думи как извънземните виждат нашата планета през телескопите си от разстояние няколко светлинни години, пише сп. „Сайънс“.

За целта американските изследователи са използвали 10 000 снимки на нашата планета, които са били получени от НАСА с помощта на спътника Deep Space Climate Observatory.

Според специалистите даденият метод ще позволи да се установи дали на определена планета има океани, облаци и други условия, характерни за потенциално обитаема планета.

Междувременно астрономи от университета Макгил в Монреал идентифицираха 8 повтарящи се радиосигнала, известни като бързи радиоимпулси, съобщи Сайънс алърт. Източникът им е неизвестен, но учените са уверени, че става въпрос за природно явление.
Два източника на радиосигнали FRB 180916 и FRB 181119 ги изпратили съответно 10 и 3 пъти, докато останалите радиосигнали били изпратени повторно само по веднъж. При това най-дългата пауза между регистриранането на радиовълните била 20 часа. По мнението на специалистите, това може да означава, че много от радиосигналите FRB се повтарят, но някои техни източници са по-активни от други.
Повечето от 8-те нови бързи радиоимпулса свидетелстват за понижаване на честотата на сигнала с всяко негово повтаряне. Това може да е ключът към разгадаване на механизма, свързан с появата им.
Освен това FRB 180916 е с най-ниски показатели на разпространение на сигнала. Следователно източникът вероятно е относително близо до Земята.
Бързите радиоимпулси продължават няколко милисекунди и са съпроводени с изхвърляне на огромно количество енергия в космоса. Редица учени предполагат, че радиосигналите може да са следствие от катастрофично събитие, като например смъртта на звезда. Някои бързи радиоимпулси обаче се повтарят с времето. Източникът на FRB 121102, за който се смята, че е неутронна звезда, изпращаше сигнали през 2012 г. и между 2015 г. и 2017 г.