0

„В понеделник ще има заповед с разписани по точки ясни правила как протича тестването и какво се прави във всяка една ситуация”. Това каза каза пред бТВ служебният министър на образованието Николай Денков, след като миналата седмица стана ясно, че децата от 1 до 4 клас може да се върнат в клас от идната сряда при тестване два пъти седмично.

„В понеделник ще има заповед с разписани по точки ясни правила как протича тестването и какво се прави във всяка една ситуация”. Това каза каза пред бТВ служебният министър на образованието Николай Денков, след като миналата седмица стана ясно, че децата от 1 до 4 клас може да се върнат в клас от идната сряда при тестване два пъти седмично.

Просветният министър обясни, че тестването не се случва у дома, а трябва да е в училищна среда, защото няма как да се осигури безопасна среда.

„С тази висока заболеваемост и това, че имаме много по-ниско обществено съзнание за отговорността към другите решихме, че тестването трябва да бъде общо усилие между родители и учители, които ще работят като екип, за да тестват децата“, коментира Денков.

„Има

голямо нежелание сред учителите да участват в този процес

Основата на учителя е образователна и възпитателна, а не да тества. Как ще се справим с колегите, които не искат да участват в тестването”, попита директорът на столичното 119 СУ. По думите на Денков и това ще бъде разписано в заповедта. „Ако директорът на училището не може да осигури екипи от родители и учители, които да тестват децата, тогава учениците ще останат в обучение в онлайн среда“, каза Денков.

Стаматов се съгласи, че ситуацията с положителен тест на ученик вече е проиграна. Обаждаме се на родител, изчакваме да дойде, следва посещение при личния лекар, ПСР тест и ако е положителен – ученикът и

целият клас минават в карантина

разясни той. 

Според министъра единствените отпадъци, които ще се събират по специален начин ще бъдат положителните тестове.

От МОН ще разпишат правилата така, че ако има 50% желаещи в един клас да се тестват, то тогава тестваните се връщат обратно в присъствена среда. Останалите деца остават онлайн. Диян Стаматов каза, че това ще бъде изключително тежко за учителите. „Обществото очаква от нас да извършим една нова задача. Повечето колеги ще положат усилия, но наистина – нека не очакваме свръхчудеса“, каза той.

Междувременно обаче Националният съвет на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ излезе днес с позиция след проведено заседание за обсъждане възможността за работа на образователната система в условия на висока заболеваемост. 

В нея се отбелязва, че

87,3 % от учителите не са готови да правят тестове

на учениците в начален етап и заявяват, че волята на по-голямата част от родителите е те да правят щадящите тестове на своите деца. Те са недоволни, че Министерството на здравеопазването е подменило препоръката на Отрасловия съвет по образование за тестовете тип „близалка“. И пишат, че основна пречка е условието на производителя на сегашните тестовете те да се правят на гладно и жадно. „Голяма част от децата се придвижват с училищни автобуси и липсата на храна и вода до 9 часа би нарушила грубо здравословния им режим/от което следва да се осигури време след теста за закуска на тези ученици“, се казва в позицията.

Сред останалите притеснения на синдиката е, че един-двама учители не могат да тестват учениците два пъти седмично в рамките на 30 минути. За тестването на 20 – 25 деца са нужни не по-малко от 4 – 5 възрастни, за да бъде изпълнено в този срок; и още - учителите, като тестващи, се превръщат на служители, работещи на първа линия.

От Синдиката в Образованието настояват Стойчо Кацаров, незабавно да промени своята заповед относно мястото на правене на тестовете на учениците в начален етап, като се даде възможност тези щадящи тестове

да се извършват от родителите в домашни условия, придружени от декларация на родителя

че теста е негативен!

Участието в процесите на тестване на учениците в начален етап да се извършва само и единствено на доброволен принцип, при декларирано съгласие на педагогическите и непедагогически специалисти в образователните институции! Към учителите и служителите, които не желаят да се включват в процеса на тестване на ученици, да не се налага административен натиск, защото това ще доведе до организация на протестни и стачни действия от синдиката. Възстановяването на редовния учебен процес да се случи, след като са изпълнени всички условия в заповедта на министъра на образованието и науката, Академик Денков, и това в никакъв случай да не се обвързва задължително с датата 10.11. 2021г., настояват още от синдиката. 

"Уважаеми г-н Министър на здравеопазването, Вие

приложихте образователен локдаун

което доведе до сериозни негативни последствия за българските деца. Ние, българските учители, Ви молим да се вслушате в нашия глас и да промените Вашата заповед, като дадете възможност родителите да правят тестовете на своите деца, каквато е практиката в някои европейски страни", се казва още в позицията и се заключва, че при липсата на реакция от министерството на здравеопазването, синдикатът ще поиска оставката на министъра на здравеопазването и на премиера на служебното правителство.