0

М ежду 12 и 18 хиляди швейцарски франка или между 11-17 000 евро е очакваната цена за златен 18-каратов оригинален часовник от 1893 година. Той е подарен от цар Фердинанд I на предшественик на настоящия собственик,. Часовникът бе пуснат в онлайн търг вчера от световния аукционер “Сотбис” в Женева, като началната цена е 8 000 франка или 7500 евро. Аксесоарът ще отиде при новия собственик на 12 ноември.

Между 12 и 18 хиляди швейцарски франка или между 11-17 000 евро е очакваната цена за златен 18-каратов оригинален часовник от 1893 година. Той е подарен от цар Фердинанд I на предшественик на настоящия собственик,. Часовникът бе пуснат в онлайн търг вчера от световния аукционер “Сотбис” в Женева, като началната цена е 8 000 франка или 7500 евро. Аксесоарът ще отиде при новия собственик на 12 ноември.

Безключовият отварящ се часовник се продава със сертификат за качество от световния лидер “Патек Филип”, който потвърждава, че такъв аксесоар е произведен през 1893 година и е продаден на 30 юни 1986 година. Към пакета е включена и оригиналната кожена кутия за съхранение.

Циферблатът на часовника е с бяло покритие. Цифрите, които показват часа, са римски, а минутите са обозначени с арабски цифри и са поставени над тези, които показват часа. Всичко е изработено ръчно. Допълнително е отделено място и за секундите, което е вдлъбнато в самия циферблат. Диаметърът е 51 мм. Часовникът е украсен с вълнообразни линии от никел отвътре, а отвън е изработен от 18-каратово злато. На капака със синьо е полиран монограм на Фердинанд I във формата на буквата Ф (на кирилица), а върху него е изобразена царска корона. Механизмът на часовника е номер 97314. Същият символ като на капака на часовник е изобразен и върху кутията, която е от кожа и кадифе с номер 217164. Върху нея са и печатите на “Патек Филип” и “Калатрава“, колекция, която съществува и днес.

Часовникът е в добро състояние, пишат от аукционната къща, като единственият по-голям недостатък са едва забележими драскотини на стъклото. Номерът му в търга е 601, като заради високата си първоначална цена е един от най-ценните предмети в аукциона, обявен като “Майсторите на времето: Прелестите на Изтока”.

През 1887 г. Фердинанд е избран за княз на България. Благодарение на уменията си, на дипломатическия си усет и политическа мъдрост той съумява да се задържи на престола, непризнат от Великите сили. Когато през 1908 г. Австро-Унгария мобилизира войските си и анексира териториите на Босна и Херцеговина, Фердинанд вижда възможност да изяви дипломатическите си качества, защото това е сериозно нарушение на клаузите на Берлинския договор. Той решава да потърси международна подкрепа за признанието на своята царска титла, получава я и на 5 октомври 1908 г. в църквата „Свети 40 мъченици“ е провъзгласен за цар, а България става независима държава.