0

Л екари успяха да излекуват аритмия при пациент със 7 операции на сърцето.

Лекари успяха да излекуват аритмия при пациент със 7 операции на сърцето.

Младият мъж е роден с рядка сърдечна аномалия – тежък междукамерен дефект и обща клапа между предсърдия и камери. Така той бил подложен на първата сложна интервенция само 3 дни след появата му на бял свят. Години след последната сърдечна операция, извършена в детска възраст, пациентът започва да развива високочестотни предсърдни аритмии, които протичат със сериозно оплаквания от сърцебиене и слабост. По време на много от епизодите се наблюдава и значително спадане на кръвното налягане.

 „Всеки ден имах аритмия, не се живееше с това, задух постоянно, не бях пълноценен човек“, разказва 23-годишният мъж.

Заради тези оплаквания той се насочва за преглед към кардиолозите от Болница Токуда, където лекарите взимат решението да извършат т.нар. катетърна аблация. 

Специалистите от отделението по Електрофизиология и кардиостимулация обсъждат случая със свои колеги от Националната кардиологична болница – екип включващ електрофизиолог, детски кардиолози и детски кардиохирург. Те взимат съвместно решение, че единственият сигурен начин да се проникне до сърдечните кухини, е чрез т.нар. пункция на кондюита или с други думи – през отвор в специалния катетър, имплантиран в детска възраст.

За целта експертите в Токуда изграждат 3D-модел, необходим за триизмерната картография на сърцето и 3D-принтиран модел, който да ориентира екипа по време на процедурата, в сложните анатомични отношения при това оперирано сърце.

След щателна подготовка д-р Васил Трайков и д-р Валери Гелев в тясна колаборация с екипа от НКБ, извършват успешно достъп до сърцето на пациента. По време на 8-часовата сложна операция са установени няколко аритмии, като повечето от тях са успешно прекъснати чрез катетърна аблация.

„От една страна беше страшно, влязох в огромна зала с много апаратура. Не изпитвах обаче никаква болка и сега благодарение на лекарите се чувствам много по-добре, като съвсем нов човек”, разказа 23-годишния пациент само два дни след операцията.