0

Ч ехия сензационно се класира за 1/4-финалите на Евро 2020. Воденият от голмайстора си Патрик Шик тим елиминира считания за фаворит Нидерландия след победа с 2:0, като съперникът тотално разочарова и не успя да отправи дори един изстрел в очертанията на вратата. Преди мача 20 000 нидерландски фенове се изсипаха в Будапеща, очаквайки рутинна победа за Вайналдум и компания, но в крайна сметка бяха разочаровани.

Чехия сензационно се класира за 1/4-финалите на Евро 2020. Воденият от голмайстора си Патрик Шик тим елиминира считания за фаворит Нидерландия след победа с 2:0, като съперникът тотално разочарова и не успя да отправи дори един изстрел в очертанията на вратата. Преди мача 20 000 нидерландски фенове се изсипаха в Будапеща, очаквайки рутинна победа за Вайналдум и компания, но в крайна сметка бяха разочаровани.

Двата тима изиграха предпазливо първо полувреме, в което по-сериозни положения липсваха.

Всичко по-интересно се случи през второто полувреме, което дойде с шок за „лалетата“. Партик Шик бе изведен на добра позиция пред наказателното поле. Таранът се сбори за топката с Матайс де Лихт, който падайки "прибра" кълбото с ръка и съдията Карасев даде фаул и жълт картон. Ситуацията бе разгледана с ВАР, тъй като бранителят бе последен в защита, след което руския рефер реши да изгони играча на “Ювентус”. Интересното е, че червеният картон е исторически, тъй като с него Нидерландия се превръща в номер 1 по този показател в историята на европейските финали. Нещо повече –

всичките 4 червени картона за „лалетата“ са били показвани именно в мачове срещу Чехия.

Чехите се възползваха от численото си предимство и стигнаха до гол в 68-ата минута. След центриране от ъглов удар Томаш Калаш върна топката с глава към първа греда, където Томаш Холеш бе оставен непокрит и той с прецизен изстрел се разписа за 1:0.

В 80-ата минута Чехия стигна до второ попадение. След грешка при изнасянето на топката от страна на Нидерлания тя достигна до Томаш Калаш. Офанзивният футболист навелезе в пеналта на Нидерландия и подаде на Патрик Шик, който с точен удар реализира четвъртия си гол от началото на европейското първенство, като само Кристиано Роналдо бе с повече – 5, преди мача срещу Белгия тази вечер.

Успехът за чехите е сензационен и заради начина, по който двата тима стигнаха до този мач.

Нидерландия стигна до елиминационната фаза на турнира, след като завърши в Група С с пълен актив от 9 точки и 8 отбелязани гола - най-много от всички до момента. "Оранжевите" победиха последователно Украйна (3:2), Австрия (2:0) и Северна Македония (3:0).

Чехите пък се класираха за осминафиналите като един от 4-те най-добри трети отбори. Те бяха в група D и стартираха с победа над Шотландия (2:0), после направиха 1:1 с Хърватия, а в последния си мач отстъпиха на Англия (0:1).