0

Н астъпването на есента е важен момент за всеки любител градинар. Подготвянето на градината за зимния сезон е неизбежно. Грижата за дървета, храстите и цветята през есенните месеци е комплексна и включва различни дейности. Те помагат надеждно на всички растения и дървета да издържат през студения сезон на годината.

Настъпването на есента е важен момент за всеки любител градинар. Подготвянето на градината за зимния сезон е неизбежно. Грижата за дървета, храстите и цветята през есенните месеци е комплексна и включва различни дейности. Те помагат надеждно на всички растения и дървета да издържат през студения сезон на годината.

Основната задача в този момент става опазването на плодните и други дръвчета, както и различните видове растителност през студената зима. Градината през есента радва със своето златисто-червеникаво богатство от есенни цветя, листа и плодове, но това е само знак, че са наложителни промени, за да се премине плавно към студените месеци.

Подрязване на дърветата и храстите

Основната цел на процедурата за подрязване на клоните на дървета и храстите е подготовката им за зимата. Самото подрязване допринася за по-доброто им развитие през следващата година. За целта трябва да се прецени кои клони трябва да се отрежат.

Тази дейност може да се извърши както през пролетта, така и през есента, като се вземе предвид разнообразието на растителните видове, които са в градината. Следва да се разграничат следните видове резитба, които се използват широко през есента от любителите градинари: Изрязване на клони в основата на дърветата - тази операция не само подобрява храненето им, но и увеличава достъпа на светлинен поток до техните клони.

Чистотата е важна

В края на лятото можете да започнете да събирате не само опадалите листа, но и да премахвате сухите и счупени клони в градината. Точно те през следващата година е малко вероятно да се раззеленят.

Не забравяйте, че през есента има красиви цветя, които радват окото на човека и около тях трябва да е чисто и прегледно.
Последната стъпка след почистването на градината от отрязаните клони е свързана с тяхното изгаряне или изхвърляне. Същото се отнася и за малките клонки на храстите. Важно е градината да има красив вид дори и през есента, за да може да се подготви добре за пролетта идната година.

Какво да правим с билките си?

– Градинския чай, например, не е капризен в зимния сезон. Дори е доста издържлив. Той просто спира растежа си с първото застудяване и заспива зимен сън.
– Розмаринът е многогодишно растение, което трябва да бъде защитено от студа навън или да се прибере в дома на стайна температура.
– Мащерката е доста издръжлива. Тя също подобно на градинския чай изпада в състояние на сън и през пролетта се съживява сама.
– Магданозът на всеки две години издържа на слана. Хубаво е да го покриете в студените нощи.
– Ментата е също едно от не капризните растения. Нужно е само да я подрежете и да я оставите да зимува.

Още през ранна есен е време за избиране и закупуване на луковиците на пролетните цветя, които искате да засадите. Есента също така е подходящо време за засаждане на вечнозелените растения. Така те ще имат време да се вкоренят и да укрепнат за зимата. В средата на есента трябва да намалите височината на тревата до максимум 7 см. също така не забравяйте да отстраните всички окосени връхчета, защото в противен случай те ще започнат да гният в тревата и в тях може да се развият патогенни микроорганизми, които да нарушат здравето на тревния килим.