0

С ушата и високите температури през юли и август леко намалиха количеството, но направиха много качествено гроздето в лозята на Благоевградска област. В сравнение с миналата година добивът на гроздето е по-качествен в местата, които не са засегнати от градушките.

Сушата и високите температури през юли и август леко намалиха количеството, но направиха много качествено гроздето в лозята на Благоевградска област. В сравнение с миналата година добивът на гроздето е по-качествен в местата, които не са засегнати от градушките.


Тези обстоятелства наложиха по-ранен старт на гроздобера в Петричко-Санданския регион. Край село Плоски, Санданско, дългогодишният лозар Васил Ризов отглежда 48 сорта грозде, събрани в 30 декара. Заради високите температури брането вече върви с пълна сила. Всички от семейството се включват в кампанията. Тази година се бере по около един тон на декар. Вече е обран санданският мискет, в момента се бере каберне и мерло, а за керацудата ще се чака 20 септември.
Цена
Според производителите цената на гроздето, която се движи от 0,80 до 1,20 лева в зависимост от сорта, няма да се повиши значително поради евтиния внос от Гърция и Северна Македония, който подбива цените на местните лозари.


„За белите сортове искаме 1-1,10 лв. кг, но при сделка над 5 тона цената пада почти наполовина. Червените по принцип са по-евтини. Не можем да си позволим по-ниски от тези цени, защото годината беше доста тежка, с много дъждове, наложиха се допълнително пръскания, прекопаване, а субсидията ни е едва 30 лв. на декар при минимум разходи от 450-500 лв.”, обясни Киряк Ралев, който е гроздопроизводител от Санданско.
Надолу
„Преди 2-3 седмици, когато започна гроздоберът в района на Мелник, цената беше около левче, но сега падна на 80-90 ст.”, каза Благой Георгиев, изпълнителен директор на „Орбелус”. Избата има около 250 дка лозя край селата Капатово, Хърсово и Кромидово. Заради жегите там гроздето е узряло по-рано от обичайното, а захарта толкова бързо се вдигала, че се наложило едновременно да берат няколко сорта - мерлото, сирата и гренажа. Само широката мелнишка лоза предстои да се бере през първата половина на октомври, очаква се цената да е 50-60 ст., каза още Георгиев.
„В нашия край бялото го обрахме, вече прибрахме и мерлото, и сирата, и пино ноара. Сега берем кабернето. Всички сортове узряха изведнъж, а заради жегата добивите са малко по-ниски. Зърната се спаружват и стават на стафида”, добави Милица Зикатанова от „Вила Мелник”.