0

В сички гледаме поне по едно стайно растение в дома си. Но има едно нещо, което често забравяме – да ги пресадим, когато му дойде времето.

Как да разберем, че това време е дошло?

Има два вида градинари – такива, което прехвърлят растението в нова саксия твърде рано, и други – които закъсняват с тази дейност.

Макар някои растения, току-що закупени от градинския център, да изглеждат, че им е необходимо пресаждане веднага, това не е винаги така.

Всички гледаме поне по едно стайно растение в дома си. Но има едно нещо, което често забравяме – да ги пресадим, когато му дойде времето.

Как да разберем, че това време е дошло?

Има два вида градинари – такива, което прехвърлят растението в нова саксия твърде рано, и други – които закъсняват с тази дейност.

Макар някои растения, току-що закупени от градинския център, да изглеждат, че им е необходимо пресаждане веднага, това не е винаги така.

В градинския център растенията се отглеждат в идеални условия. Пренасяйки ги у дома, това вече е шок за тях. Нужно им е време, за да се приспособят към новото място. Ако ги прехвърлите веднага в нов съд, това само ще засили стреса им.

Нужда


Другата крайност е пресаждането твърде късно. Това в един момент може да убие растението. Стайните растения се нуждаят от време на време да бъдат премествани в по-голям съд, за да продължи растежът им. Освен това имат нужда от смяна на почвата. Когато всички хранителни вещества в нея са изчерпани, няма нищо, което да поддържа доброто състояние на китката.

Така че – не е добре нито да пресаждаме твърде рано, нито твърде късно.

Има определени знаци, които ни подсказват кога е подходящият момент за това.

Първо, когато корените излизат извън дупките за дрениране на саксията. Корените са това, което поддържа растението живо. Те пренасят вода и хранителни вещества към всички негови части. Освен това са като котва, която крепи растението към почвата, така че то да стои изправено.


Ефективност


Когато на корените им е тясно, те губят своята ефективност. Те не могат лесно да извличат вода и хранителни вещества от почвата. Могат да се заплетат и по този начин да прекъснат притока. Когато корените не могат да си вършат работата, растението няма да издържи още дълго.

Ако видите, че корените излизат извън саксията – през дупките за дренаж или още по-зле, отгоре на почвата, значи е настъпило време за прехвърляне в по-голям съд.

Друг тест е, като извадите растението от саксията внимателно преди поливане, за да проверите дали корените се увиват на дъното на съда. Ако видите повече корени, отколкото почва, веднага пресаждайте.

Когато вършите това, трябва да освободите заплетените корени. В зависимост от растението добра идея е да отрежете някои от тях, които са на път да умрат, за да освободите място за нов здрав растеж.


Растеж


Друг знак, че е време за пресаждане, е когато листата почват да окапват. Листата са важна част от растението. Техният хлорофил му осигурява енергия. Без тях растежът ще спре.

Ако видите, че листата окапват, трябва първо да изключите причини като преполиване или заболяване. Едва тогава минете към пресаждане в нова саксия.

Ако растението е твърде дълго в една почва, е възможно корените му да се заплитат или хранителните вещества в почвата да са изчерпани. В отговор на тези стресиращи фактори листата почват да окапват. Така растението се опитва да оцелее.

Третият знак е, когато растежът се преустанови. Това трудно се забелязва, тъй като е нормално стайните растения да растат бавно.

Но ако сте сигурни, че растението е спряло да се развива, значи е време да го преместите в друг съд.

Четвъртият знак е, когато листата започват да увяхват. Ако сте убедени, че причина за това не е неправилното поливане, значи изходът е пресаждане в нова саксия.

Увяхването може да има много причини, но най-често се дължи на проблем с корените. Когато корените не могат да приемат вода, например, ако са заплетени, стъблата и листата също страдат. Така, без достатъчно вода, листата започват да увяхват. Пресадете в нова почва и нещата ще се оправят.


Знак

Пожълтелите листа също са знак, че растението трябва да бъде преместено в друга саксия, макар да са възможни и много други причини за този проблем.

Обикновено пожълтяването на листата подсказва, че растението има проблем с хранителните вещества. Когато почвата е бедна на нутриенти, това може да се види по пожълтелите листа.

Подхранването може да уталожи проблема, но това е временно решение.

Време е за пресаждане и когато с просто око се вижда, че растението е твърде голямо за настоящия съд. Следвайте правилото, че растението не може да бъде по-голямо от 2-3 пъти от размера на саксията.

Не е добре съдът да е много голям


Как се извършва пресаждането?

Първо, трябва да откриете най-подходящия съд. Ако той е много по-голям от необходимото, може да се стигне до поливане с твърде много вода, което пък ще доведе до загниване на корените.

Винаги избирайте нов съд, който е не повече от един до два размера по-голям от предишния. Бавно растящите стайни растения имат нужда от разширяване на пространството си веднъж на няколко години.

Втората стъпка е да изберете подходяща почвена смеска. Стайните растения се отглеждат в специален микс от минерали и вещества, създадени да задържат водата, но и осигуряващи дрениране, за да се предотврати загниване на корените. Добре е да изберете смеска, много близка до досегашната, в която е било растението. По този начин ще смекчите шока от пресаждането.

Снимка pixabaу