0

И зложба „Нарисувани думи“ (Drawing Words) може да се види в „Квадрат 500“ на Националната галерия до 12 май. Тя събира на едно място някои от най-вълнуващите илюстрации на детски книги от Обединеното кралство от последните години.

Изложба „Нарисувани думи“ (Drawing Words) може да се види в „Квадрат 500“ на Националната галерия до 12 май. Тя събира на едно място някои от най-вълнуващите илюстрации на детски книги от Обединеното кралство от последните години.

Създадена с подкрепата на Британския съвет и в партньорство с посолството на Великобритания у нас, експозицията представя десет илюстратори с ярък и отличителен почерк, който съдържа съвременен заряд и показва силата, превърнала илюстрацията в масова, въздействаща форма на изкуство.

Богатата история на илюстрациите на детски книги на Острова е добре позната от световноизвестни заглавия като „Зайчето Питър“, „Мечето Падингтън“ и „Мечо Пух“. Изложбата „Нарисувани думи“ хвърля поглед напред към бъдещето със съвременни образци от утвърдени британски художници, както и от автори, които тепърва започват творческия си път. Те са Джил Колдър („Робърт І Шотландски“), Лора Карлин („В свой собствен свят“), Ребека Коб („Леля Амилия“), Уилям Грил („Вълците от Къръмпо“), Емили Хюз („Неопитомен“), Ясмин Исмаил („Лягай си, Фред!“), Нийл Лейтън („Емили Браун и Онова нещо“), Дейвид Макинтош („Новият ни съученик Маршъл Армстронг“), Емили Ранд („Денят на едно куче“) и Дейвид Робъртс („Прахан“).

Програмата на изложбата предвижда и детски работилници, чрез които най-малките творци ще имат възможност отблизо да се запознаят и да се докоснат до тази форма на изкуството.

Куратор на изложбата е Лорън Чайлд, носителка на множество награди, художник и писател, детски лауреат за 2017 - 2019 г. − титла, която се присъжда в Обединеното кралство на всеки две години за цялостен принос към детската литература. „За мен илюстрацията е тясно свързана с поезията. Чрез грижлив подбор на изображение, което най-добре би изразило значението, илюстрацията се радва на предизвикателството и привилегията да е хиперселективна, да изчиства мисли или събития, като ги събира в едно-единствено изображение и сътворява образи, които всеки път могат да се тълкуват по различен начин“, споделя тя.