0

Щ е си позволя да пусна мои стихове като увод на тази проповед, защото така се чувствам, а и есента е време за мислене и тъгуване навътре. След това ще приложа някои новини, а след това ще Ви покажа други стихове, по-добри. Добре дошли в „Този шарен свят“.

Ще си позволя да пусна мои стихове като увод на тази проповед, защото така се чувствам, а и есента е време за мислене и тъгуване навътре. След това ще приложа някои новини, а след това ще Ви покажа други стихове, по-добри. Добре дошли в „Този шарен свят“.

целия си ден аз прекарах в мисли
защо трябва всичко да е по този начин
и ако чувството на този век е липсване
към кое наше минало така усърдно крачим

Започваме с животно. Пътници, чакащи на спирка в Санкт Петербург, заснеха кон, който неуспешно се опита да се качи на автобус. Първоначално конят си пасял кротко на тревната площ до спирката. Когато пристигнал автобусът, той тръгнал към него, но вратата се затворила под носа му. Това е тъга. Конят не се стреснал и се върнал да си пасе на тревата.
Близо до спирката има конюшна и е възможно животното да е избягало оттам.

На този фон стана ясно, че фотограф е заснел малка зебра с окраска на точки вместо на райета в резервата Масаи Мара в Кения, съобщи в. "Дейли мейл".


Първоначално Антъни Тира помислил, че животното е било уловено и маркирано, за да бъде проследена миграцията му. След това обаче осъзнал, че има меланиново разстройство.
Меланизмът - противоположното на албинизма, се причинява от натрупване на тъмния пигмент в кожата. Райетата на малката зебра в случая не са се развили правилно и от тях са останали малки точки по кожата й. Гърбът й е черен, само на краката има тънки райета.
В резервата Масаи Мара не е известен друг подобен случай. В други паркове в Африка обаче са имали такива животни, но никое от тях не е живяло повече от шест месеца. От сърцето ми останаха руини.

Да довършим тъгата си и да счупим сърцата си заедно.

Популярната гигантската панда Чуан Чуан, предоставена на Тайланд от Китай, се спомина в зоопарка на северния град Чианг Май.
Според публикуваните кадри от наблюдателните камери Чуан Чуан се разхождал в заграждението си, когато започнал да куца, а след това се сринал на земята. Аз с него. Според служителите на зоопарка по всяка вероятност 19-годишното животно е умряло от старост. По тялото му не били открити следи от заболяване или наранявания. Пандата наскоро била преминала през медицински преглед. На 6 август Чуан Чуан празнува своя 19-и рожден ден.
Пандата беше предоставена на Тайланд от Китай като знак за добрите отношения между двете страни. Чуан Чуан пристигна в Ланг Мей със самката Лин Хуей през 2003 година. На 27 май 2009 им се роди отрочето Лин Бин. Тя беше една от малкото панди, родили се в плен, извън пределите на КНР.
Чуан Чуан и Лин Хуей трябваше да се завърнат в родината си през 2013 година, но правителството удължи договора им до 2023 година. Средната продължителност на живота на гигантските панди е около 15-20 години в дивата природа и 30 години, когато са отглеждани в плен.

Никога няма да се излекувам от това чувство. Почивай в мир, Чуан Чуан!
Да минем на битовото, само то ни остава.
Междувременно стана ясно, че взимането на важно решение на празен стомах може да доведе до лош избор, твърдят шотландски учени, цитирани от ирландското издание на в. "Индипендънт".
Учени от университета на Дънди установиха, че гладът значително променя начина, по който хората взимат решение, предизвиква припряност и те могат да изберат не толкова благоприятен вариант за тях.
Гладът променя предпочитанията за изгода в области, които въобще не са свързани с храна, като финанси или лични взаимоотношения.
Учените са тествали за изследването 50 души два пъти - на гладно и след като са се нахранили нормално. На гладно участниците предпочитали да получат по-малки хипотетични награди, отколкото по-големи по-късно.
Известно е, че човек не трябва да купува храна гладен, защото тогава е по-вероятно да предпочете нещо нездравословно.

След като нищо не ни остава, е време да се разсейваме.

Американецът Дейвид Ръш постави световен Гинес рекорд, като съсече с меч във въздуха 62 подхвърляни му плода киви.
Постижението си Ръш направи, като стоеше изправен върху голяма надуваема топка. Той вече държи над 100 Гинес рекорда и ги поставя с цел да популяризира образованието по технически и научни дисциплини в САЩ. Той съсече плодовете малко преди да падне от топката и преди да изтече отредената му една минута за поставянето на рекорда. Успешният си опит Ръш реализира по време на заснемането на филм за пътуващата изложба за рекордите на Гинес. С новото си постижение Ръш подобрява предишния рекорд в дисциплината с 35 съсечени във въздуха кивита.


Както и да е, Чуан Чуан го няма и никога няма да се върне.

Едно от най-тъжните стихотворения, преведено от Стефан Радев. Авторът е Одън, един от великите английски поети:

ПОГРЕБАЛЕН БЛУС

Часовниците да се спрат! И телефона прекъснете!
Да спре да лае псето! Сочен кокал му хвърлете!
И пианата да мълчат - със барабани приглушени
ковчега изнесете, и нека се стекат опечалените.

И нека горе да кръжат и стенат самолети,
и да изпишат "Той е мъртъв" във небето.
Да се увие с креп врата на всеки градски гълъб,
с памучни черни ръкавици полицаите да бъдат.

Той бе за мене Север, Юг и Запад мой, и Изток,
работната ми седмица, неделната почивка,
и мое пладне, полунощ, и песен, и раздумка.
Аз вярвах, че е вечна любовта. Но бърках.

Звездите са ненужни вече - всички ги махнете;
луната опаковайте, а слънцето свалете;
морето изсипете, изринете и последното дърво,
защото нищо вече няма как да е добро.

Защото нищо вече няма как да е добро. Приятна неделя!