0

К ласирането на Йосиф Миладинов за финала в плуването на олимпийските игри в Рио е уникален успех. Това заяви легендата Таня Богомилова, която е единственият български спортист олимпийски шампион в плуването. Тя става първа през 1988 година в Сеул. 33 години по-късно едно момче върви по нейните стъпки, като се класира на финал на 100 метра бътерфлай. Именно преди 33 години бяха последните финали на родни плувци – Таня Богомилова, Антоанета Френкева (сребро на 100 метра бруст, бронз на 200 метра бруст), Антоанета Струменлиева (8-ма на 800 метра) и щафетата 4х100 метра (6 място). Финалът на Йосиф Миладинов е първият в историята на мъжкото ни плуване на Олимпийски игри.

Класирането на Йосиф Миладинов за финала в плуването на олимпийските игри в Рио е уникален успех. Това заяви легендата Таня Богомилова, която е единственият български спортист олимпийски шампион в плуването. Тя става първа през 1988 година в Сеул. 33 години по-късно едно момче върви по нейните стъпки, като се класира на финал на 100 метра бътерфлай. Именно преди 33 години бяха последните финали на родни плувци – Таня Богомилова, Антоанета Френкева (сребро на 100 метра бруст, бронз на 200 метра бруст), Антоанета Струменлиева (8-ма на 800 метра) и щафетата 4х100 метра (6 място). Финалът на Йосиф Миладинов е първият в историята на мъжкото ни плуване на Олимпийски игри.

"Поздравявам Йосиф Миладинов за прекрасното представяне до момента, както и всички останали състезатели, тъй като за мен всички плуваха много добре, коментира Богомилова в интервю за "Букмейкър рейтинги". - Това все пак им е дебютно участие на Олимпийски игри. Аз си спомням моята първа Олимпиада – нямах още навършени 16 години в Москва 1980 година. Завърших на 9-то място и беше супер успех за мен. Затова казвам, че всички момчета сега плуваха отлично за дебютно участие на Олимпийски игри. Уникален успех за Йосиф! Влизане на финал и то с четвърти резултат… Повече няма какво да коментираме.

Не можем да лежим на стари успехи цял живот.

Ето, че сега имаме прекрасен отбор. Това младо поколение, с което разполагаме, е изграждано години наред. Има още състезатели – и момчета, и момичета, които не успяха да се класират за Токио, но също са много добри. Така че от тук нататък тепърва ще се говори за тях и ги очакват големи успехи. Това са уникални деца, които трябва да си повярват и да вървят само напред.

От тук нататък - каквото Господ даде за него ще е бонус. Както каза самият той след полуфинала – изпълнил е мечтата си, която е била класиране на финал сред най-добрите. И сега, ако си направи своето плуване, подобри още времето си, спокойно може да се пребори за медал. Не искам да казвам нищо повече, не искам да го натоварваме с очаквания или пък да коментираме американеца Дресел и унгареца Милак. Двамата са страхотна класа, но всичко е въпрос на ден, късмет, настройка и т.н. Извън американеца и унгареца, останалите са равностойни и нашето момче има шансове", заяви Богимилова.