0

А встралийски учени от университета Монаш в Мелбърн разкриха защо етеричните масла въздействат положително на настроението на хората, съобщават от Нова телевизия. Изследователите  са установили, че взаимодействието на етеричните масла с естествено високите нива на аскорбинова киселина (витамин С) в мозъка предизвиква антиоксидантен ефект, който влияе положително върху настроението.

Австралийски учени от университета Монаш в Мелбърн разкриха защо етеричните масла въздействат положително на настроението на хората, съобщават от Нова телевизия. Изследователите  са установили, че взаимодействието на етеричните масла с естествено високите нива на аскорбинова киселина (витамин С) в мозъка предизвиква антиоксидантен ефект, който влияе положително върху настроението.

Изследователите обясняват, че например лавандуловото масло доказано подобрява настроението. Това според учените е свързано със силния антиоксидантен ефект, който оказва върху мозъка. Проучването позволява да се определи кои от етеричните масла могат да подобрят настроението и кои биха имали обратен ефект."Данните ни дават възможност да намерим редица приложения на етеричните масла, включително за лечение на депресия и тревожност, инфекции, възпаления и дори на рак", казва водещият автор на изследването професор Луиз Бенет. 

"Известно е, че ароматерапията при определени условия постоянно подобрява емоционалното здраве, като намаляване на тревожността и депресията", допълва Бенет.

Изследователите също така се опитват да установят точната дозата, която е необходима за благоприятен ефект. Според австралийските учени това изследване е сериозен пробив, тъй като характеризира влиянието на етеричните масла върху мозъка и може да оптимизира терапевтичния им потенциал. Данните от проучването са публикувани в изданието "Нюрокемистри интернешънъл".