0

А социацията на розопроизводителите в България настоява държавата да наложи мораториум върху създаването на нови насаждения с маслодайна роза. В последните години секторът е в криза, пазарът се свива, а изкупните цени на розовото масло намаляват, съобщи БНР.

Асоциацията на розопроизводителите в България настоява държавата да наложи мораториум върху създаването на нови насаждения с маслодайна роза. В последните години секторът е в криза, пазарът се свива, а изкупните цени на розовото масло намаляват, съобщи БНР.

Агроведомството разработва и предложи за обсъждане стратегия за развитие на розопроизводството, в която е заложено ограничение на нови розови насаждения до излизане от последиците от коронакризата.

"Проблемите на бранша обаче се дължат не само на Covid-19", казва председателят на асоциацията Христо Николов.

„Имаме свръхнасаждения и свръхпроизводство. В момента в България има над 55 000 декара с маслодайна роза, 48 регистрирани фабрики за преработка", споделя Николов.

От бранша настояват ограничението да важи за следващите 5 години.

„Налагането на мораториум при една продължаваща криза ще облекчи  държавата, защото тогава ще има необходимост да се подпомагат по-малък брой стопани. Ние не говорим за намаляване, говорим за спиране на увеличението на насажденията", поясни браншовикът.

Мораториумът означава нови насаждения да се правят само на мястото на изкоренени стари. Ако някой иска да излезе от бизнеса, може да преотстъпи правата си на засаждане на друг,.

„Тази година имаме вписани нови розопроизводители в регистъра на розопроизводителите, значи има нови насаждения“, каза Николов.